Vertikální zahrady
5 min. čtení

Vertikální zahrady

Každý se dnes velmi rád obklopuje krásnými a originálními předměty a snaží se vnést do každodenního života nádech krásy a svěžesti. Jedním z řešení dnešního moderního světa se staly vertikální zahrady, tedy zelené oázy rostlin nejen pro exteriér, ale i interiér. Naplňují tak lidskou představu o komfortnějším a přirozenějším bydlení. Vertikální zahrady jsou originální terénní úpravy, které přinášejí lepší klima a prostředí.

Trochu historie

S vertikálními zahradami je spojeno jméno Patrika Blanka, francouzského botanika a zahradního architekta, který se již od dětství zajímal o rostliny, jejich pěstování a design. Několikrát se pokoušel nasadit rostliny do svislé polohy tak, aby měly dostatek vláhy, slunce a živin, ale také aby vydržely co nejdéle. Nakonec se mu to podařilo a dnes zdobí tyto vertikální zahrady velká evropská města, kde tvoří dokonalou a originální strukturu různorodé zeleně. Ale první zmínka o takových vertikálních zahradách byla již ve starém Babylonu.

Co nabízejí vertikální zahrady

Pojem vertikální zahrada znamená vlastně výsadba zeleně ve svislé poloze. Vylepšují interiér každého domova nebo kanceláře, ale skvěle obohatí betonové místo ve městě v oázu zeleně. Dávají místu život, vytváří prostředí plné čistého vzduchu a tvoří nápadité a originální struktury, které zakrývají zašedlost budov. Tyto konstrukce jsou připevněny ke stěnám, mají určitý geometrický tvar, který samozřejmě může být netradiční, asymetrický a může dokonce oddělovat dvě různé části budovy. Vertikální zahrada umožňuje umístit velké množství rostlin na omezenou plochu, což je zvláště důležité právě ve městech.

Realizace vertikálních zahrad

Technologie vertikálního zahradnictví je založena na dvou složkách: přípravě podpory pro vertikální vývoj rostliny a výsadbě rostlin. Jako podpěry lze použít jakékoli mřížky a sítě ze dřeva a jiných materiálů. Každý takový projekt je ale originální a vyžaduje pečlivou přípravu. Výběr rostlin je třeba zvážit a popřípadě se poradit s odborníky. Mohou to být pnoucí rostliny, ale také mechy, lišejníky a různé druhy trávy, která v době vegetace mění barvu, takže vzniká dokonalý zelený koberec plný života a barevných kombinací.

Takový neobvyklý designový nápad, jako je vertikální zahrada, přitahuje velkou pozornost a vzbuzuje zvědavost kolemjdoucích. Navíc mají velká pozitiva a tak se hodí nejen na fasády domů, ale jsou vhodné i do interiérů.

Tady ale také může zaznít otázka, zda – li je nutné vymalovat dříve než se vertikální zahrada umístí v obývacím pokoji. Jde o úhel pohledu. Aby byla místnost dokonalá, měl by být pozván i profesionální malíř pokojů. Ovšem v případě, že je pokoj vymalován jen před necelým měsícem, asi to nebude potřeba.

Kde všude se mohou vertikální zahrady umístit

Fasády domů nejsou jediným místem, kam se tyto rostlinné kompozice dají umístit. Vertikální zahrady mohou být také realizovány na terase nebo dokonce na střeše domů a vznikají tak dokonalá odpočinková a relaxační místa plná přírody a nabízejí nespočet možností a to jak designového tak je tu také široký výběr rostlin.

Vertikální zahrady jsou ale také vhodné do interiéru a tak již teď zdobí haly a zasedací místnosti mnoha firem, které se chtěly trochu lišit od obvyklého zázemí každé firmy. Takto zrealizovaná zeleň tvoří skvělý živý obraz také v hotelích, restauracích, na recepcích, v kancelářích a také v soukromých domech. Kdy mohou oddělovat jednotlivé místnosti. Tvoří dokonalé přírodní zázemí, které nabízí příjemné mikroklima pro všechny.

Jaké výhody mají vertikální zahrady

Každá vertikální zahrada kvalitativně zlepšuje parametry životního prostředí, do značné míry odstraňuje biologické znečištění atmosféry, pohlcuje hluk, zvyšuje vlhkost, odstraňuje vizuální znečištění, zlepšuje duševní stav člověka. Plní také estetickou funkci a konstrukce pro vertikální zahrady napodobuje podmínky přirozeného růstu rostlin. Jsou rozmanité a obohacují okolí svou krásou, zajímavostí, originalitou a přirozeností.