Vhodně zvolený účet pro dítě i teenagera napomůže v jeho budoucím životě
6 mins read

Vhodně zvolený účet pro dítě i teenagera napomůže v jeho budoucím životě

Pomýšlíte na budoucnost svých dětí? Chcete je finančně zabezpečit, ale zároveň si přejete, aby byly dostatečně finančně gramotné a ovládaly zásady efektivního hospodaření s penězi? Odpovědí je vedení dětí k samostatnosti od útlého věku, stejně tak jako výběr optimálního osobního účtu, kam mohou i s vaším přispěním spořit na svůj samostatný život.

Mnoho rodičů si klade otázku, jak co nejlépe připravit své děti do budoucího samostatného života, kdy již nad nimi nebudou moci držet svou ochrannou ruku. Spořit pro děti je jistě žádoucí, avšak je třeba je zároveň i vést k samostatnosti – aby si samy uvědomovaly důležitost řádného hospodaření se svěřenými penězi.

Již od útlého věku je tedy praktické děti seznamovat s omezeností finančních zdrojů a to prostě tím, že se jim některé věci odmítnou zakoupit. I když nemáte problém ve vaší domácnosti s napjatým rozpočtem, je velmi výchovné uplatňovat ve výchově využívání slova “ne”, které je často slovem kouzelným.

Dávejte svým dětem kapesné úměrné jejich věku v pravidelných intervalech a snažte se nereagovat na jejich prosby, že jim peníze již došly a potřebují další. Je to jejich zodpovědnost, jakým způsobem se naučí své peníze spravovat a rozhodovat se, co je důležité koupit a co již naopak ne. I velmi malé děti se musí naučit znát cenu svěřených peněz.

Děti postupně i seznamujte s reáliemi dospělého života, kdy budou muset platit daně a odvádět další povinné platby. Vaši potomci by měli také poznat, že jednou až budou sami, dospějí do důchodového věku, kdy se vyplatí mít uložené určité peníze stranou. Také nikdo nikdy neví, co se stane a finanční rezerva se tak hodí absolutně pro každého v jakékoliv životní etapě.

Samozřejmě tyto informace musí být podávány s citem a úměrně jejich věku. Děti by se neměli cítit zbytečně zastrašované, aby se finanční gramotnost tak nemíjela účinkem. Na druhou stranu jim sdělováním nepříjemných pravd o životní realitě ušetříte mnohá rozčarování v jejich pozdějším životě.

 

Jaké účty pro děti a mladé lze zvolit

Na trhu existuje doslova záplava možností, ze kterých se jen obtížně vybírá ideální varianta spoření pro vaše dítě. Při jeho založení lze pak často získat i bezkontaktní platební kartu, kterou může dítě užívat již od věku 8 let.

Dále se tradičně k účtu váže rovněž i zřízení internetového bankovnictví, k němuž má však dítě udělen pouze pasivní přístup. Ovšem sledováním pohybů na účtu, i když nemůže samo realizovat platby, se dítě účinně seznamuje s principy toku peněz. K založení dětského účtu pak obvykle postačí pouze rodný list dítěte a váš občanský průkaz jako jeho zástupce.

 

Mladí lidé a nové technologie k sobě patří

Výběr osobního účtu pro mladé pak také nebývá úplně snadný, protože existuje mnoho zajímavých možností. Ale jistě za zvážení stojí i varianta mKonto #navlastnitriko, které je určeno pro teenagery nad 15 let věku. K tomuto účtu je rovněž bezplatně nabízena i bezkontaktní platební karta a jsou povoleny zdarma tři výběry měsíčně z jakéhokoliv domácího bankomatu a v zahraničí nad částku 1 500 Kč.

Vzhledem k tomu, že mladé lidi zajímá vše o moderních technologiích v bankovnictví a nejen samozřejmě o něm, uvítají i mobilní aplikaci, jejíž ovládání je velmi intuitivní. K založení konta je potřebné doložit občanský průkaz dítěte. Po dovršení osmnáctého roku je pak doporučováno zvolit další navazující finanční produkt, který bude více vyhovovat potřebám mladého člověka.

Mobilní aplikace mladé lidi vyloženě potěší, protože mohou uskutečňovat finanční platby pouze skenováním QR kódu. Také mají kdykoliv k dispozici informaci o zůstatku na účtu a nemusí se starat o pravidelné platby, které si jednoduše nastaví jako trvalé. Není rovněž potřeba za účelem spravování svých financí zasedat k počítači a lze finanční operace realizovat prakticky na jakémkoliv místě. Což mladí určitě rovněž velmi ocení.

Zatímco starší lidé si drží k užívání internetového a mobilního bankovnictví často až příliš zbytečný odstup, mladí lidé naopak jeho výhod využívají v plném rozsahu, a ušetří tak mnoho svého času.

Ať zvolíte jakýkoliv účet pro děti a mladistvé, neuděláte chybu oproti situaci, kdy nezaložíte žádné konto. Na to myslete především, bude-li se vám výběr účtu zdát obtížný. Účet lze později změnit, takže není třeba se příliš obávat špatného rozhodnutí, ale naopak začít ihned jednat ve prospěch vašich dětí.