Víte, jak vybírat hračky pro kluky podle věku?

0

Už v batolecím věku začínají kluci vyhledávat jiné hračky než holčičky. Evergreenem jsou především autíčka nebo stavebnice.

Hračky pro kluky i pro holky by měly být nejen zábavné, ale také by se díky nim měly děti něco nového naučit. Pro výběr hračky je důležitý i věk a vývojový stupeň dítěte, aby porozumělo principu hračky a zábavu si náležitě užilo. Nezapomeňte také na to, že každá kvalitní hračka musí splňovat veškeré požadavky na bezpečnost a zdravotní nezávadnost použitých materiálů.

 

Hračky pro kluky 0 – 1 rok

Hračky pro ty úplně nejmenší zpravidla nerozlišujeme na hračky pro kluky nebo pro holky. Malá miminka používají hlavně sluch a zrak, později i hmat. Je tedy dobré jim dopřát dostatečné množství podnětů. Ideální hračkou pro miminka jsou barevná chrastítka, která můžeme připevnit na kočárek i postýlku, nebo ještě lépe hrazdičky s více vjemy pro rozvoj smyslů i motorických schopností. Také hrací deky a houpací sedátka poskytují dostatek zábavy pro nejmenší. A samozřejmě písničky a další zvuky by neměly ve výbavě chybět.

S blížícím se prvním rokem se také začínají klubat první zoubky. Kousátka jsou pomůckou pro zmírnění pocitu napětí, pomáhají při prořezávání zoubků a zlepšují cirkulaci krve v dásních.

 

Hračky pro kluky 1 – 2 roky

Přibližně od prvního roku se z kojence stává batole. Stále jsou v kurzu hrací, svítící a pohyblivé hračky, přidat můžete jednoduché skládačky a vkládačky, na kterých se dítě učí základní tvary a barvy. Kluky v tomto věku už nadchne autíčko, nejlépe takové, které vydává zvuky či umí jednoduchá slovíčka.

V batolecím věku se dítě velmi rychle učí, začíná mluvit, rozeznává obrázky, osvojuje si hygienické návyky a zdokonaluje pohybové schopnosti. Hračky pro kluky v tomto období by měly kromě zábavných zvuků a světýlek přinášet také podněty k poznávání světa. První knížečky z odolných materiálů jsou skvělou příležitostí, jak naučit batole základním znalostem.

 

Hračky pro kluky 2 – 3 roky

Kluci a stavebnice všeho druhu, to je láska na celý život. Začíná přibližně v pozdním batolecím věku a nekončí nikdy. Kromě různých skládaček přichází také období aut, vláčků, zvířátek, dinosaurů a prolézaček.

V tomto věku se také začíná naplno projevovat dětská fantazie. Hračky pro kluky by tedy měly pomáhat tvořit dětský svět, kde je všechno možné. A zároveň by děti měly začít s první pravidelnou povinností – úklidem hraček. Skvěle k tomu poslouží třídící boxy nebo dětské kufříky.

 

Hračky pro kluky 3 – 6 let

V školkovém a předškolním věku můžete sáhnout po složitějších stavebnicích, které kluky zabaví na dlouhé hodiny. V tomto věku se děti snaží napodobovat své dospělé vzory a touží po hračkách, jež vypadají jako předměty, které používají rodiče. Kluci bývají nadšení ze sady dětského nářadí, jako má táta, ale také samozřejmě z chytrých telefonů a počítačů, na kterých se dají hrát ty krásné, barevné akční hry.

Perfektní hračky pro kluky předškolního věku, se kterými nemůžete udělat chybu, jsou různé figurky akčních hrdinů se superschopnostmi.

 

A co od 6 let?

Nástup do školy bývá pro dítě přelomovým obdobím, kdy se mohou změnit i preference výběru hraček. Ovlivnit to může jak nové prostředí a podněty, tak i noví spolužáci a kamarádi. Na hračky všeho druhu si však kluci, chlapci, později muži i pánové vždy čas udělají.