Vlna a příze – nejlepší materiály na tvoření
2 mins read

Vlna a příze – nejlepší materiály na tvoření

Pletení, háčkování a další kreativní činnosti jsou ideální relaxační aktivitou, která nás zbaví stresu po náročném dni. Při této činnosti se naše psychika uvolní a alespoň na chvíli zapomeneme na každodenní povinnosti a starosti.

Tip, který zvládnou i malé děti

Potřebujete-li zabavit vaše nejmenší, nechte jim vyrobit jednoduchého ptáčka z příze Everyday. Jedná se o přízi ze 100% nežmolkujícího akrylu, která je vhodná k upletení svetru, čepice, šály, deky atd. Pokud vám tedy z pletení tato příze, jež je k dostání v nejrůznějších barevných odstínech, zbyde, bude k umotání veselého ptáčka ideální. Co budete potřebovat? Různobarevné příze, 2 korálky, kousek kartonu, tavnou pistoli, nůžky, jehlu a nit. Zde naleznete podrobný návod, jak na výrobu ptáčka.

Když se chcete pustit do pletení

V případě, že patříte mezi začátečníky, bylo by dobré seznámit se s druhy vlněné příze. Co se týče základního rozdělení, rozlišujeme alpaku, merinu, kašmír, mohér a angoru. Jedná se o vlnu zcela přírodního původu. Pokud vyloženě čistokrevnou vlnu nevyžadujete, jsou vhodnou alternativou různé směsi přízí. Velmi oblíbený je rovněž 100% polyester. Je z něho vyrobena příze Dolphin Baby. Jak název napovídá, příze je určena k pletení oblečení a dalších doplňků pro ty nejmenší.

Proč si ji zamilujete?

Tato příze je neskutečně heboučká, měkká a jemná. Doslova láká k pomazlení. Poznáte ji podle sametové struktury jak v pestrých, tak v pastelových a přírodních tónech. Hebká příze se hodí k pletení i háčkování. Zhotovíte z ní nejen krásné svetry a další oblečení, ale též polštáře, plédy a deky. Hitem poslední doby jsou háčkovaní plyšáci. Jedno klubíčko s délkou příze 120 m vám vystačí na uháčkování 20 cm medvídka. Se sametovou přízí se vám bude nejlépe pracovat, pokud použijete jehlice o tloušťce 6,5 mm nebo háček o tloušťce 4,5 mm.