Vibrace pomohou k lepší kondici
2 min. čtení

Vibrace pomohou k lepší kondici

Cvičení na vibračních deskách si oblíbily především ženy a v posledních letech zažívá boom. Je efektivní, zábavné a zvládnete ho i doma

Z vesmíru až domů

Původně byly vibrační desky, nebo spíše plošiny, určené pro kosmonauty. Ve vesmíru, ve stavu beztíže, lze jen těžko cvičit a tedy se udržovat v dobré kondici a zabránit ochabnutí svalů. Proto vědci přišli s řešením v podobě vibrací, které umožní procvičení svalů i v náročných podmínkách vesmírných stanic. Vibrace navíc pomáhají také k regeneraci svalů a kostí, proto se následně začala tato technologie používat i v nemocnicích a rehabilitačních centrech. A protože vibrace pomáhají i zkracovat dobu potřebnou ke zotavení po úrazech či námaze, pro rychlou regeneraci ji využívali také vrcholoví sportovci. Pak už se vibrační desky rozšířily mezi veřejnost a dnes jsou k dispozici i pro domácí použití, takže si je domů může pořídit každý.

Pro celé tělo

Využívat doma vibrační desku jen k regeneraci svalů by ale byla škoda, protože nabízí mnoho možností k jejich procvičení. Zkusit můžete téměř všechny cviky, které znáte z posilovny nebo ze cvičení s vlastní vahou, pro jejich ztížení pak můžete přidat i posilovací pomůcky. Vibrace vychází přímo ze stroje, při každém cviku je tak nutné je vyrovnávat, čímž se zapojují všechny svaly a posiluje se také hluboký stabilizační systém. V začátcích vás nejspíš nemine pocit, že vám to nejde, jste neohrabaní a nekoordinovaní, stejně jako při jakémkoli jiném cvičení ale postupně pocítíte zlepšení a nebude problém přidat ani jednoruční činky, odporovou gumu nebo zkoušet složitější cviky.

Výhodou cvičení na vibrační desce je i nízká časová náročnost, stačí půl hodiny k zahřátí, cvičení i následnému uvolnění. Cvičení také pomůže zlepšit rozsah pohybu, zregenerovat svaly i zlepšit kondici.