Z předškoláků školáci: Jak dětem usnadnit přechod do nového prostředí?
5 mins read

Z předškoláků školáci: Jak dětem usnadnit přechod do nového prostředí?

Prázdniny jsou u konce a s tím přichází na řadu i dětmi méně oblíbený návrat do školních lavic. Není to však pravidlem, neboť někteří se již nemohou dočkat, až budou svým vrstevníkům vyprávět prázdninové zážitky, jiní zase navštíví školní prostředí úplně poprvé. A právě pro prvňáčky může být přechod na nový režim zpočátku obtížný, podpora rodiče a společná příprava jsou proto pro adaptaci klíčové.

Možná si ještě vybavujete svůj první školní den, kdy jste s novou aktovkou plni očekávání přešlapovali před školní budovou a pózovali s rodinnými příslušníky na společných fotografiích. A nyní zažíváte znovu ten pocit, akorát z pohledu rodiče, který své dítě vede hrdě vstříc nové životní etapě. Jak ovšem postupovat, nebude-li váš potomek ze školy stejně nadšený jako vy nebo mu dokonce bude nové prostředí způsobovat nepříjemné stavy úzkosti?

 

Dopřejte dítěti vlastní prostor

Ani pro dítě, ani pro rodiče nemusí být tento přechod příliš snadný. Každý má totiž své očekávání a rodiče jsou mnohdy přesvědčeni, že právě to jejich je správné a stěžejní. Ale navzdory svému věku je dítě samostatně přemýšlející bytost s vlastní osobností, kterou by měl rodič naopak pomáhat utvářet a podporovat, nikoli se ji snažit přetvořit k obrazu svému. To začíná již v den nástupu do školy, kdy s obavou, abychom nepřišli pozdě, vystavíme dítě zbytečnému stresu. Kromě poznámek, aby si rychle vyčistilo zuby, obléklo se do námi vybraných šatů a na nic nezapomnělo, bychom naopak měli dítěti dopřát klidné ráno s vydatnou snídaní, zahrnout ho pozitivní náladou a podnítit jeho zvědavost otázkami typu „těšíš se, co zajímavého se dneska dozvíš?“. Od věci není ani nechat dítě den předem samo vybrat, do jakého oblečení se chce obléci. Pokud vše zvládnete s lehkostí a úsměvem, můžete si být jistí, že i adaptace v novém prostředí bude pro obě strany snazší.

 

Když je strach silnější

Jakmile dojde na první školní dny, obrňte se trpělivostí. I přes počáteční nadšení se totiž může stát, že se bude vaše ratolest domů vracet rozladěná, zklamaná nebo naštvaná. Klíčovým bodem je v tomto momentě podpora, kterou dáte nejlépe najevo pochvalou za sebemenší snahu a vyvarujete se kritice či srovnávání s ostatními. V žádném případě nebuďte vulgární a své dítě netrestejte, školu byste mu tak mohli ještě více zošklivit. Naopak pokud u něj zaznamenáte známky nespokojenosti, které by pramenily z jeho zaostávání za spolužáky, pokuste se s ním otevřeně mluvit a společně najít řešení, které by mu prvotní nadšení vrátilo. Mnohdy postačí domácí procvičování obohacené o herní prvek, jaké nabízí například vzdělávací hra Psaní a mazání – PÍSMENKA od značky Alexander. „Tato hra, vhodná pro předškoláky od 5 let, je primárně určená dětem, které se učí číst a psát, zároveň však napomáhá i malým školákům v procvičování a zdokonalování manuální zručnosti,“ popisuje Marcel Pech, marketingový ředitel společnosti Pexi, s.r.o., která je jedním z největších distributorů hraček pro děti od tří let na českém a slovenském trhu. „Hra se skládá z 28 naučných motivů, přičemž na každém z nich je vyobrazeno jedno písmeno abecedy s obrázkem, jehož název začíná stejným písmenem a napomáhá tak výuce čtení. Každá kartička je navíc tvořena třemi řádky, na které si dítě může zkoušet psát různé varianty písmene nebo jednoduchá slova a díky speciální koncovce na přiloženém fixu psaný obsah smazat a kartičku opakovaně použít. Aby bylo procvičování snazší, obsahuje každé písmeno pomocnou přerušovanou čáru, díky které je pro dítě kreslení tvaru méně komplikované,“ doplňuje Pech a dodává, že hra je také výbornou pomůckou pro trénování správného držení pera. Na obdobném principu funguje další vzdělávací hra od značky Alexander Psaní a mazání 2 – ČÍSLA, kde se děti prostřednictvím jednoduchých početních kvízů učí dle předlohy kreslit správné tvary čísel. Obě hry můžete zakoupit v prodejnách hraček či internetových e-shopech, jakým je například Pexik.cz.