10 překvapivých způsobů využití kávové sedliny, o kterých jste nevěděli
4 min. čtení

10 překvapivých způsobů využití kávové sedliny, o kterých jste nevěděli

Milovníci kávy označují 29. září a 1. října jako dny kávy. V tyto dny se na různých místech ve světě pořádají festivaly, kde mohou návštěvníci poznat nové chutě kávy a také se více dozvědět jak o moderních, tak i alternativních způsobech přípravy tohoto oblíbeného aromatického nápoje. Lidé jsou většinou zvyklý kávu jenom pít, ale káva nabízí více výhod, než jste si mysleli. V tomto článku se dozvíte 10 zajímavých způsobů, jak využít kávovou sedlinu.

 1. Pomáhá v boji s celulitidou

Kávová sedlina vám pomůže odstranit odumřelé kožní buňky z horní vrstvy pokožky a díky masáži účinně prokrvuje postižená místa. Peeling z mleté kávy si můžete připravit i doma podle tohoto jednoduchého návodu:

 • Smíchejte ¼ šálku mleté kávy se 3 polévkovými lžícemi horké vody. Takto připravenou směs necháme asi 10 minut odpočinout, čekáme až se ze směsi vody a kávové sedliny vytvoří pasta.
 • Na závěr přidáme 2 lžíce olivového oleje pro spojení směsi.
 • Takto připravený peeling aplikujeme nejlépe ve sprše na problémové partie. Krouživými pohyby jemně čistíme pokožku a po pár minutách zbytky směsi dobře opláchneme. Na závěr doporučujeme pokožku ošetřit hydratačním krémem.
 1. Proti zahradním škůdcům

Kávová sedlina účinně odežene slimáky a mravence z vašich záhonů. Na rostliny nemá negativní vliv a dokonce může mít na vaši úrodu pozitivní účinky. Přidejte malé množství kávové sedliny k semínkům mrkve,podpoříte tak její růst.

 1. Přírodní odpuzovač koček

Kávová sedlina a pomerančová kůra může pomoci udržet kočky dál od vaší zahrady. Stačí sedlinu rozmístit kolem vaší zahrady a záhonů.

 1. Pomůže proti blechám

Kávová vůně funguje jako účinný odpuzovač blech. Při koupání vašeho domácího mazlíčka přidejte kávovou sedlinu do psího šamponu.

 1. Péče o vlasy a pokožku hlavy

Kávová sedlina díky obsaženým antioxidantům pomáhá stimulovat vlasovou pokožku a podporuje růst vlasů. Pro lesk a výživu vlasů přidejte kávovu sedlinu do vašeho šamponu, nebo kondicionéru na vlasy.

 1. Na čištění připálených hrnců a pánví

Pokud máte doma připálené hrnce a nechcete o ně přijít, zkuste na jejich vydrhnutí použít kávovou sedlinu. Jedná se o šetrný způsob čištění, kdy se nemusíte bát poškrábání nádobí, jako u pískových prostředků na čištění hrnců.

 1. Káva jako osvěžovač vzduchu

Mletá káva Vám může také dobře posloužit jako přírodní osvěžovač vzduchu. Tento osvěžovač můžete použít doma, ve skříni a nebo také do auta. K výrobě domácího osvěžovače vzduchu budete potřebovat mletou kávu a nylonový sáček. Kávu vložíme do připraveného sáčku a ten pověsíme na zvolené místo.

 1. Odstraní kruhy pod očima

Kávová sedlina vám pomůže zbavit se nevzhledných kruhů pod očima. Sedlinu z kávy stačí na pár minut natřít na oční víčka a okolí. Je možné kávovou sedlinu obohatit o pár kapek olivového a nebo kokosového oleje pro ještě lepší účinky.

 1. Využití v kuchyni

Kávovou sedlinu lze využít také v kuchyni, jako koření na maso, které přidá pokrmu zajímavou kouřovou chuť. Dále lze mletou kávu použít ke zdobení dortů a koláčů.

 1. Pohlcovač pachů do lednice

V lednici nám zůstávají pachy z výrazných jídel, jako jsou sýry a ryby. Tyto pachy můžete jednoduše eliminovat vložením malé misky s mletou kávou do lednice.