3 věci, které musíte zkontrolovat, než usednete na kolo
2 mins read

3 věci, které musíte zkontrolovat, než usednete na kolo

Žádný mechanik z nebe nespadl. Jako u všech ostatních dovedností se jedná především o léta praxe, ideálně pod vedením někoho zkušenějšího. Pokud ale zrovna nikoho takového po ruce nemáte, nevadí. Připravili jsme pro vás krátký seznam 5 užitečných tipů a fíglů pro údržbu vašeho kola.

 

# 1 Udržujte svůj řetěz čistý

Nemůžete vystát skřípavý zvuk, který vydávají někteří cyklisté? Tento nepříjemný zvuk je zapříčiněn nedostatečnou péčí o kovový řetěz kola, který pak tře o zaschlé bláto a prach. Pokud nechcete při jízdě svoje okolí (a koneckonců ani sami sebe) otravovat neustálým skřípáním, pravidelně používejte maziva a oleje na řetězy. Výsledkem bude nejen pohodlnější jízda na kole, ale také výrazně delší životnost vašeho řetězu i převodových koleček.

# 2 Mějte v duších vždy správný tlak

Pořádně nafouknuté duše jsou snad tou nejdůležitější věcí, která ovlivňuje kvalitu vaší cyklojízdy. Pokud máte v duších příliš nízký tlak, dá vám jízda do kopce mnohem víc zabrat, nehledě na to, že se tím i zvyšuje riziko defektu. Proto se žádný cyklista neobejde bez pořádné cyklistické pumpičky, v ideálním případě i s měřidlem tlaku. V každém případě kontrolujte tlak v pneumatikách vašeho kola každých 14 dní.

# 3 Ujistěte se, že máte v pořádku brzdy

Pokud si rádi užíváte rychlou jízdu, určitě se ujistěte, že dokážete také rychle zabrzdit. Pokud ale tisknete brzdové páčky na doraz s minimálním efektem, zkuste nastavit brzdové destičky blíž k ráfku kola. Pokud ani to nepomůže, je nejspíš na čase vyměnit celý brzdný systém.

Pokud si tyto tři základní postupy osvojíte, budete jezdit nejen pohodlněji, ale hlavně bezpečněji. Určitě je také dobré vědět, kde nakoupit kvalitní komponenty na horská, treková i silniční kola. Každá věc má svůj vyměřený čas a nejinak je tomu i u součástek na bicykl.