3 věci, které nejvíce škodí dětským zádům
3 min. čtení

3 věci, které nejvíce škodí dětským zádům

Bolesti zad jsou dnes naprosto běžné, trpí jimi každý třetí Čech. Opravdu alarmující je pak skutečnost, že se s ní čím dál častěji potýkají i děti ve školním věku. Jak je to možné a jak jim ulevit?

 

Nedostatek pohybu

Dětem chybí dostatek pravidelného pohybu, raději totiž tráví čas dlouhým sezením u počítače. Jenže jejich ochablé svaly se brzy začnou ozývat, a to právě v oblasti zad, vadným držením těla. Chcete-li je před bolestí ušetřit, vyžeňte je na procházku, běžte s nimi na hřiště, naučte je lézt po stromech nebo společně vyrazte na výlet – na kolo, na lyže, na nějakou lehčí túru. Vždyť Dvě hodiny tělocviku týdně opravdu nestačí pro správně se vyvíjející dětské tělo, navíc, když se s omluvenkami z něj doslova roztrhl pytel.

 

Jednostranná zátěž

Neprospívá však ani orientovat se pouze na jeden sport. Dítě při něm totiž zapojuje pořád jen ty stejné svaly, snadno tak dojde k přetížení nebo poškození pohybového aparátu. V dlouhodobém časovém horizontu tak může tento pohyb přinést víc potíží než výhod. Trpí totiž jak páteř, tak klouby, navíc se zvyšuje riziko úrazů. Mnohdy navíc mohou vzniknout takzvaná únavová poranění – často se tak děje při tenisu, golfu, hokeji nebo fotbalu. Vybírejte proto pro potomky pohybové aktivity, které jsou komplexní a děti při nich zapojují celé tělo. Dobrou volbou je například atletika nebo plavání.

 

Nevhodný batoh

K čím dál diskutovanějším tématům patří také aktovky do školy. Již prvňáčci totiž tahají na svých bedrech enormní zátěž, kterou jejich malé tělíčko sotva unese, neboť mnozí učitelé mají v tomto směru vysoké nároky. Následky v podobě vadného držení těla, skoliózy, bolesti krční a bederní páteře či svalové dysbalance na sebe pak nenechají dlouho čekat. Pozorně proto hlídejte, co váš potomek nosí na zádech. Taška do školy by měla být lehká, kvalitní a ergonomická. Disponovat by měla měkkým polstrováním zádové části a bederním pásem, který se postará o ulehčení zátěže. Podívat se nezapomeňte také dovnitř školního batohu, děti v něm totiž často nosí zbytečnosti v podobě nových hraček, kterými se chtějí pochlubit svým kamarádům. Ačkoli se v roli „přehrábavače“ necítíte zrovna nejlíp, pamatujte, že to děláte pro jejich zdraví. Určitě vám jednou poděkují – když ne ony, tak jejich záda určitě!