Předvánoční úklid šatníku – jak na něj?
3 mins read

Předvánoční úklid šatníku – jak na něj?

Jedni ho považují za přežitek, druzí za způsob, jak konečně jednou za čas v domácnosti nastolit opravdový pořádek. Řeč je o generálním úklidu, který k Vánocům neodmyslitelně patří. Jeho nedílnou součást by kromě umývání, pucování a leštění měl tvořit i úklid šatníku. Víte, jak na něj?

 

Vše dejte na jednu hromadu

Vezměte to pěkně z gruntu. Kromě skříní, vytřiďte také obsah komod a dalších úložných prostor, uvidíte, že budete překvapeni, kolik nenošeného oblečení ukrývají. Všechno hoďte na jednu velkou hromadu, ať si uděláte přehled o tom, co všechno máte. Většina z nás běžně používá jen pětinu svého oblečení, zbytek si nechává pro příležitosti „co by, kdyby“, které se ale nikdy neuskuteční.

 

Vyřazujte

Pak se pusťte do vyřazování. Nekompromisně se zbavte všeho, co jste víc než rok nenosili, s největší pravděpodobností si to už nikdy neobléknete. Vyhoďte také roztrhané, poškozené, seprané a nemoderní kousky, je naprosto zbytečné je skladovat. Pokud se do třídění pouštíte poprvé, pak se nelekejte. Bude se totiž jednat o docela velkou „čistku“ a hodně toho vyhodíte, ale to nevadí. Oblečení, které vám zbude, si budete více vážit, pečovat o něj a lépe s ním zacházet. Pochvalovat si určitě budete dostatek prostoru, který se najednou ve skříni objeví – už se nebudete muset bát toho, co na vás při jejím otevření vypadne.

 

Pomáhejte

Kousky, které nenosíte proto, že se vám přestaly líbit nebo jste z nich „vyrostli“, nemusí skončit v popelnici. Ba naopak, snažte se textilu vdechnout druhý život. Existuje řada bazarů a bleších trhů, kde je lze prodat. Udělat ale můžete také dobrý skutek a oblečení věnovat charitě a neziskovkám. Další možností je vhodit ho do kontejnerů na textil, které dnes v ulicích potkáváme čím dál častěji.

 

Upřednostněte minimalismus

Nechte si jen kousky, ve kterých se cítíte dobře a doslova se těšíte, až si je dáte na sebe. Snažte se, aby se dobře a snadno kombinovaly a byly multifunkční. Čím větší variabilitou disponují, tím lépe. Můžete je totiž oblékat několika způsoby a využijete je na různé příležitosti. Zkuste si vzít trochu inspirace od mužů a od slavných a úspěšných lidí, kteří mají jakousi svou vlastní „uniformu“, tedy univerzální kombinaci oblečení, na kterou nedají dopustit. Odpadne vám tak každodenní složité řešení věčné otázky „co na sebe“ a ušetříte spoustu času. Tak hurá do úklidu!