5 aktivit, které dělat s dětmi
3 min. čtení

5 aktivit, které dělat s dětmi

Užíváte si první dny, kdy se dá venku chodit i v krátkém rukávu a těšíte se z prvních jarních paprsků? Zapojte do svých aktivit i děti. Inspirujte se nápadem na činnosti, které budou bavit vás i vaše potomky.  Nezapomínejte na aktivní život a dopřejte svým dětem zážitky.

1) Příroda kolem

Vezměte děti do přírody. Nemusíte cestovat nikam daleko, stačí se podívat na mapu kolem svého místa bydliště a možná zjistíte, že jste ještě neprozkoumali všechna místa. Nebojte se objevovat i nová místa, která na mapě nenajdete. Připravte dětem do baťůžku svačinu, pití a nezapomeňte doma foťák a dalekohled. Udělejte si poznávací procházku, pozorujte stopy zvířat a zahrajte si soutěž, kdo pozná víc stromů a rostlin.

2) Kreativní vyžití

Připravte pro své ratolesti kreativní vyžití. Pořiďte jim pastelky, fixy, případně vodové barvy nebo tempery. Schválně se zkuste zeptat svých dětí, který předmět je ve škole nejvíc baví. Většina z nich vám odpoví, že výtvarná výchova. A proč by se této oblíbené činnost nemohly věnovat i doma ve volném čase?

3) Poznávání

Dopřejte svým dětem poznávání nejen přírody a světa kolem, ale také všeho, co je zajímá. Pokud se vás děti ptají na různá zvířata, na funkci mechanismu jednotlivých předmětů nebo třeba na spalovací motor, pusťte si společně naučný dokument. Nebojte se děti vést k více činnostem, časem si vyberou jen pár směrů, kterým se budou věnovat naplno. Vždy se jim však snažte poskytnout cenné informace a pracujete společně s nimi na všeobecném přehledu.

4) Nezapomínejte na sport

I když patří vaše děti mezi milovníky zimních sportů, kterým vévodí lyžování a je pro ně opravdu těžké po sezóně sjezdové dětské lyže odložit, věřte, že i na jaře a v létě pro ně najdete další sportovní aktivity. Vyjeďte si s dětmi na cyklistický výlet, naučte je hrát fotbal nebo si společně zahrajte tenis. Při úklidu šatníku ukliďte zimní oblečení na lyže a pomalu přichystejte jarní a letní oblečení Goldbergh, včetně přípravy plavek.

5) Vzdělávání

Slyšeli jste už o škole hrou? Naučte své děti učit se. Zapomeňte na příkazy a vyhrožování, co se stane, když neudělají úkol do školy. Zkuste na to jít hravou formou a motivujte své děti tím, že si například budou moct vybrat, který předmět splní jako první a na jakou úlohu si dají víc času. Buďte jim při učení oporou a nebojte se jim poradit nebo je vést ke správné odpovědi. Zkuste být trpěliví, nekřičte na ně a pokud něco nevíte vy ani vaše dítě, zkuste to pojmout jako hru, kdo tuto informaci dřív najde v encyklopedii nebo na internetu.