5 nejlepších věcí pro vaše dítě z papírnictví
6 min. čtení

5 nejlepších věcí pro vaše dítě z papírnictví

Nejlepší hračky jsou ty, které se nehromadí a našim dětem poskytnou prostor pro rozvoj jejich tvořivosti. Nehledejte předražené sady v hračkářstvích, slibujících, že vědí, co vaše děti potřebují. Stačí si vzpomenout na své dětství a podívat se na kvalitní papírnictví – nejlépe online. Právě zde najdete vše, co potřebují vaše děti proto, aby z nich vyrostly kreativní osobnosti. A kreativita je více než jenom umět kreslit. U křídy a pastelky to však začíná.

Dobré papírnictví dnes hravě nahradí hračkářství, i když samotné hračky vůbec prodávat nemusí. Alespoň nás jejich nabídka nerozptyluje. Znám třeba hračku, která za poměrně hodně peněz nabízí pár barevných papírů a barvy v nádherné krabici, jež mají sloužit k tomu, abychom pak „oživili“ obyčejné ruličky toaletního papíru a proměnili je na zvířátka a postavičky. K této činnosti ale žádnou speciální a drahou hračku nepotřebujeme. Věřte, že si vystačíte s levnými pomůckami ke kreslení z papírnictví. Co by tedy naše děti rozhodně měly doma z papírnictví mít, abychom podpořili jejich kreativitu?

 

Pořiďte dětem křídy

Křídy nabízí hodiny a hodiny zábavy. Doma i na ulici. Dejte je dětem do ruky brzy. Moje dcera žije s křídou, odkdy se postavila na nohy. Připravte dětem prostředí, kde mohou s křídou malovat. Vhodná je malá tabule, kus zdi natřené načerno křídovou barvou, nebo třeba touto barvou natřený nábytek. Na ven do zahrady se rovněž hodí tabule. Pokud pro ni prostor nemáte, berte dítě s křídami ven a malujte na chodníky. Že to dítě ještě neumí? Jděte mu příkladem a malujte si s ním. Případně jej nechejte účastnit se kreslení se staršími dětmi. Kyblík s křídami by měl být základní hračkou pro venkovní aktivity.

 

Tříhranné pastelky a voskovky

Pastelka je další základní hračkou, která se neomrzí. Dětem ji dejte do ruky klidně dříve, než se doporučuje. Už pro 1,5leté dítě je pod dozorem bezpečnou hračkou. Malujte si na papír, nebo si tiskněte omalovánky s velkými jednoduchými obrázky. Nečekejte, že dítě dokáže vymalovat správně jednotlivé plochy. Dokonce bude dlouho upřednostňovat pouze jednu barvu pastelky a až do 3 či 4 let může mít jeho kresba podobu pouhých čmáranic. Co jsou ale čmáranice pro vás, je velké objevování pro naše děti. Seznamují se s materiálem, barvami, fyzikou, matematikou… Kreslení totiž dává našim dětem více než si mnohdy myslíme. A jaké pastelky upřednostňovat? Rozhodně ty tříhranné, podporující správný úchop tužky.

 

Barevné papíry

Zásobte se doma barevnými papíry. Klasickými 80g, nejlépe větším množstvím. Pokud však chcete, začněte levnějším řešením – sadou barevných papírů. Tím ale papírománie nekončí. Pořiďte si různé balicí papíry. Například ve sladěných setech. Nezapomeňte ani na pár tvrdších barevných papírů, které se používají například na vizitky. Poslouží vám, když budete s dětmi budovat z papíru modely, které potřebují mít lepší pevnost. Dále nezapomeňte na krepový papír v různých barvách či dokonce se vzory. A hodit se budou i různé barevné a pestré ubrousky, kousky pauzáku, hedvábný papír, vlnitá lepenka či zbytky kartonů z krabic.

Dítěti samozřejmě nedejte tyto „poklady“ volně k dispozici. Dlouho nechápe hodnotu věcí a rychle by je zvládlo „upotřebit“ všechny. Vymýšlejte aktivity a společně kreativně tvořte. Dítě bude nadšené pokaždé, když spolu s ním objevíte krásu dalšího papíru.

 

Drobnosti pro kreativní tvoření

Dřívka od nanuků, dřevěné kolíčky, peří (raději ne to nasbírané v přírodě, ale hezká barevná peříčka z papírnictví), koflíky, kameny a kamínky, staré dřevo, šišky, zbytky z děrovačky – to jsou věci, jež určitě shromažďujte. Mnohé jsou zadarmo z přírody, některé kupte v papírnictví. Třeba různá lýka, sisal, motouzy, bambulky, lepidla s glitry či glitry samotné, oči, knoflíky, polystyrénové kuličky a mnoho dalších „velkých maličkostí“. Díky nim snadno spolu s dítěte vykouzlíte reliéfní obrázky, vánoční ozdoby nebo přání k narozeninám. Začít můžete jednoduše. Kupte si hotová přání a dotvořte je pomocí svých pokladů.

 

Masky

Děti milují hry, kde přebírají role. Třeba zvířat. Pořiďte jim trvanlivější masky na karneval nejenom tehdy, když se na nějaký chystají. Maska tygra, lišky, kočky či zajíce dokáže být skvělou maličkostí pro úžasnou hru. Pořiďte je i pro sebe. Děti budou rády, že se zúčastníte. U nás doma jsme začínali jednoduchými papírovými maskami. Ty však dlouho nevydržely. Teď si hrajeme s maskami z fleece materiálu. Jsou trvanlivější a autentičtější.