Akné po třicítce – jak se ho konečně zbavit?
3 mins read

Akné po třicítce – jak se ho konečně zbavit?

Akné mnozí vnímají jako problém náctiletých, který se s příchodem plnoletosti prostě vytratí. Čím dál častěji s ním však bojují i ti, kteří už z pubertálních let dávno vyrostli. Nepříjemné kožní onemocnění, které zanechává šrámy nejen na těle, ale i na duši, postihuje všechny věkové kategorie a trápí jak muže, tak ženy. Zanícené pupínky nepříznivě dopadají na kvalitu osobního i pracovního života. Víte, jak s ním účinně zabojovat, i když už jste překročili třicítku?

 

Změňte jídelníček

Snažte se omezit pojídání sladkého a potravin s vysokým glykemickým indexem. O jejich vlivu na akné se stále horlivě diskutuje, přestože neexistuje žádná vědecká studie, která by přímou souvislost prokázala. Avšak pravdou je, že zvyšují hladinu inzulinu v krvi, což může vést k nadměrné produkci kožního mazu. Cukr se však nenachází jen ve vašich oblíbených čokoládových tyčinkách, ale v hojném množství ho najdete také v bílém pečivu, pizze či v populárních multivitaminových šťávách.

 

Používejte vhodnou kosmetiku

Přestaňte používat kosmetiku, která je sice určená na akné, avšak pro pleť mladých. Obvykle totiž obsahuje alkohol, který pokožku zbytečně přesušuje, dráždí a zatěžuje. Poohlédněte se proto po výrobcích, které odpovídají vašemu věku i typu pleti, která bývá obvykle mastná, smíšená či problematická. Hledejte krémy s označením „adstringentní“ a „nekomedogenní“, které stahují rozšířené póry, aniž by je ucpávaly. Pokožku čistěte alespoň dvakrát denně, ať už používáte líčidla nebo ne, během celého dne totiž na vaší tváři ulpí řada nečistot.Soustřeďte se na noční péči, právě během spánku může totiž pokožka maximálně vstřebávat všechny důležité živiny.

 

Povolejte odborníky

S akné se musíte pustit do boje co nedříve, jinak si můžete odnést celoživotní následky v podobě jizev po akné či hnědých a červených pigmentových skvrn. Tyto kožní vady se pak mohou odrazit na snížené sebeúctě, depresích či sociálních fobiích. Existuje celá řada metod, jimiž se dá léčba podpořit, jedná se například o chemický peeling, ošetření laserem či pulsním světlem. Boj s akné není jednoduchý, ale můžete ho vyhrát. Tak se obrňte trpělivostí a výsledky se dostaví!