Bojujete s uspáváním miminka? Pomůže vám bílý šum
3 min. čtení

Bojujete s uspáváním miminka? Pomůže vám bílý šum

Budí se vaše miminko uprostřed noci a uspat ho je nadlidský výkon? Vyzkoušejte bílý šum, který dítě krásně zklidní a uspí do několika minut. Zjistěte, co bílý šum vlastně je a kde ho najít.

 

Co je bílý šum?

Bílý šum je pro nás všechny absolutně přirozená věc. Jedná se o monotónní zvuk, velmi příjemný pro naše uši. Působí uklidňujícím dojmem, urychluje usínání a prodlužuje celkovou dobu spánku.

 

Přírodní bílé šumy:

* Šumění moře

* Bubnování deště

* Zurčení vodopádu

* Šumění větru ve větvích

* Zvuky vln

 

Umělé bílé šumy:

* Zvuk fénu

* Zapnutá digestoř

* Luxování

* Zvuk projíždějících aut

* Zapnutá televize

* Klimatizace

* Větrák

* Myčka

* Pračka

Jak využít monotónní zvuky při uspávání miminka

Miminka v prenatálním období obklopují různé zvuky, a to 24 hodin denně. Slyší tlukot srdce matky i tok krve v placentě. Každý den na ně doléhá zvuk o síle až 80 dB. Nemůžeme se proto divit, že když po porodu chceme, aby dítě usnulo v absolutním tichu, častokrát se nám to nepodaří.

Řešení je přitom jednoduché. Zkuste miminku pustit bílý šum a uvidíte, jak rychle zareaguje. Možná vás překvapí, že snadno usne třeba při zapnuté digestoři, nebo dokonce vysávání. Jestliže bydlíte na rušné ulici, otevřete na chvíli okno, aby dítě mohlo poslouchat projíždějící auta.

 

Kdy začít se spánkovou „terapií“ bílým šumem?

Bílý šum se miminkům doporučuje hned od příchodu z porodnice. Zamezíte tak pláči a neustálému buzení uprostřed noci. Dokáže prodloužit dobu spánku až o několik hodin. A to už stojí za pokus!

 

Další tipy: Speciální hudba, nebo klimatizace

Nechcete rušit klid sousedů dennodenním pouštěním vysavače? Využijte stovky nahrávek, které kolují internetem. Stáhnout se dají zvuky moře, větru, deště, praskajícího ohně, digestoře i zmiňovaného luxu. Jde zakoupit i speciální přístroj, který nabízí hned několik typů zvuků, mezi nimiž je i tlukot srdce. Jako skvělý zdroj bílého šumu poslouží i domácí klimatizace. Tiché a monotónní šumění větrací jednotky zlepší usínání i samotný spánek miminka. Moderní typy navíc ohlídají i správnou vlhkost vzduchu a zároveň jej vyčistí od alergenů.