Cestování po dálkách bez nutnosti opustit vlastní kuchyň
3 min. čtení

Cestování po dálkách bez nutnosti opustit vlastní kuchyň

Cestování si každý z nás představí jako možnost sednout do letadla nebo auta a jet se podívat třeba na druhý konec světa. Ne pro všechny se ale jedná o lákavou představu, přesto se nemusí o chuti a vůně exotiky ochudit.

Za exotikou s chutí

Dovolené patří mezi oblíbenou část našich životů, přesto o nich máme každý jinou představu. Cestovat do exotických oblastí, na které není naše tělo připraveno, může být pro někoho spíše děsivá představa. Putovat po dálkách ale můžeme i z pohodlí vlastní kuchyně. Připravit si pokrm, který je typický pro ohnivé Španělsko či Asii nebo jižní Ameriku? To vše můžeme díky nenápadnému koření, kurkumě. Budeme ji znát jako přísadu do španělských paell, které vděčí za svou zlatou barvu. Právě díky tomu je používána jak ve sladké tak i slané kuchyni. V Indii, odkud pochází, se jí říká indický šafrán a je také součástí tradičního nápoje známého jako zlaté mléko. Tento nápoj má v indické kultuře hluboké kořeny a jde o životabudič a účinného pomocníka při různých neduzích.

Účinky pro naše tělo

Jde vlastně o směs koření, která se může recept od receptu měnit, základní suroviny ale zůstávají stejné. Je to kurkuma, zázvor a pepř. Dále se přidává kravské mléko, skořice, máslo, med a další přísady dle krajové zvyklosti či prostě jen podle chuti. Poznat, jaké má zlaté mléko účinky na naše zdraví, můžeme i doma. Zvláště v sychravém období, kdy kolem řádí různé virózy, oceníme nejen jeho posilující účinky na imunitní systém. Pokud už chřipka či nachlazení propuklo, umí zmírnit jeho následky. Navíc má antioxidační a protizánětlivé účinky, podporuje lepší trávení a má relaxační účinky, díky kterým přispívá k lepší kvalitě spánku. Na zlaté mléko recept není nijak složitý, zvládne ho každý a během chvilky. Stačí hrnek mléka, čajovou lžičku mleté kurkumy nebo polévkovou lžíci nasekaného čerstvého kořene a přidat špetku pepře a skořice, případně i máslo a zázvor. Vše zamíchat, krátce svařit a scedit a je připraveno.

Rychlejší a pohodlnější variantou je vyzkoušet již připravenou směs, která se rozmíchá v horkém mléce. Pak už jen popíjíme a užíváme si exotickou chuť hřejivého nápoje.