Chcete zapojit děti do úklidu?

0

Děti v předškolním věku jsou velice zvídavé. To potvrdí jistě nejeden rodič či paní učitelka. Jedna z oblastí jejich zájmu jsou činnosti dospělých. Od řízení aut, přes chození do práce, až po úklid či vaření. Samozřejmě čím větší odpor zaznamená dítě u tatínka před sobotním vysáváním či neveselých poznámek u maminky během přípravy večeře, tím kratší dobu mu dané činnosti budou připadat lákavé. Pokud ale vaše ratolest nechuť k domácím pracím u vás ještě nezaznamenala, neváhejte toho využít.

Je jasné, že činnosti, za pomoci kterých dítě zapojíme do chodu domácnosti, je nutné pečlivě vybírat, ale to by nám nemělo být překážkou. Samozřejmě od plných hrnců při vaření či nožů je budeme držet dále a nepustíme je ani na parapet k umývání oken, ale jistě se v každé domácnosti najdou úkoly, díky nimž bude dítě na sebe pyšné. Pocit odpovědnosti a důležitosti totiž děti milují. Zpočátku se budete muset obrnit trpělivostí, protože i šikovnost je třeba si natrénovat a dítě může být nejdříve u plnění svého úkolu trochu neohrabané, ale láskyplnou podporou ho jistě dovedete ke zdárnému cíli – kdy svůj úkol splní na jedničku.

VY-240A_bokH

Činnost je dobré zvolit podle věku dítěte, ale také podle jeho přání a dispozic. Může jít o zalévání kytiček, prostírání stolu či třeba vysávání. Výběr úkolu je velice důležitý a je třeba promyslet veškeré dopady neúspěšně dokončené akce. Může jít o vylití vody mimo květináč, což v některých případech neznamená žádnou velkou tragédii, ale někdy může i ohrozit bezpečnost dítěte. Proto je třeba vše důmyslně promyslet a nevystavit dítě zbytečně možnému neúspěchu. Jeho radost z pomoci by totiž hodně rychle pominula.

Bezpečnou činností může být třeba pomoc s vysáváním. Samozřejmě dítě s vysavačem nepustíte do místnosti plné porcelánových dekoračních předmětů, ale třeba právě do dětského pokojíčku. Také je nutné zvážit, zda je váš vysavač ten ideální pomocník pro vašeho potomka. Pokud je manipulace s ním snadná, není těžký a nejeví žádné známky poškození, mělo by být vše v pořádku. Jednou z možností je bezsáčkový tyčový vysavač Orava VY-240, který v sobě kombinuje kvality klasického vysavače s ručním: je lehoučký, dobře padne do ruky, lze jej používat v mini verzi i s tyčí. Váží jen 2 kila a možná oceníte i praktický popruh na zavěšení na rameno. Má příkon 900 W, sací výkon 130 W a tichý provoz. Orava VY-240 A může být váš za 1 289 Kč v e-shopu. www.orava.eu