Co by měla každá maminka znát?
3 mins read

Co by měla každá maminka znát?

V průběhu těhotenství i následně po porodu se rodiče musí vypořádat s několika překážkami. Po nákupu dětského oblečení, vybavení pokojíčku a sehnání toho správného kočárku přicházejí nakonec administrativní záležitosti. K narození miminka se samozřejmě váže i přihlášení ke zdravotní pojišťovně. Co mohou ženy po porodu, ale i během těhotenství od pojišťoven získat jako bonus a jaké jsou jejich povinnosti?

„Poté, co jsem otěhotněla, jsem si následně zjistila, jaké povinnosti a možnosti se mi otevírají díky mému zdravotnímu pojištění,“ říká nastávající maminka Nela Tejnorová, jenž během těchto dní přivede na svět syna Filípka. Během příprav na příchod nového člena rodiny navštěvovala Tejnorová přípravný předporodní kurz, na němž jí její pojišťovna přispěla. „Před otěhotněním jsem si mohla vybrat, zda mi pojišťovna přispěje na předporodní kurzy, nebo genetiku. Nakonec jsem si zvolila kurzy, které mi dodaly odvahu do blížícího se porodu,“ dodává Tejnorová. „Zjistila jsem si, že moje pojišťovna hradí po 12. týdnu těhotenství předporodní kurz či možnost účasti tatínka u porodu a tak jsem tu také,“ dodává další zkušenost vedle sedící nastávající maminka, Lucie Juppová z Hýskova, kterou čeká porod v létě.

Po porodu nastává pro každou novopečenou maminku náročný rok, který začíná tím, že své miminko musí do 8 pracovních dnů od narození přihlásit u zdravotní pojišťovny. Dle zákona se dítě stává pojištěncem té zdravotní pojišťovny, u které je nakonec nahlášena i jeho matka. V případě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra je možné zaslat přihlášku i on-line z pohodlí domova.

Informace pro nastávající maminky o jejich právech a také povinnostech má například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zveřejněné na svých webových stránkách. Pojišťovny často hradí nastávajícím maminkám např. předporodní kurzy, genetiku, odběr pupečníkové krve, příspěvek na epidurální analgesii či účast tatínka u porodu. „V našem programu jsou zahrnuty dokonce i příspěvky pro kojící matky. Přispíváme například na cvičení po porodu, pomůcky pro kojení, plavání, monitor dechu či očkování,“ říká mluvčí pojišťovny Ministerstva vnitra, Hana Kadečková. „Obecně se dlouhodobě snažíme, aby naši pojištěnci žili kvalitním a především zdravým životem, proto vytváříme podpůrné projekty. Nejedná se tedy jenom o programy pro těhotné a kojící, ale i pro širokou veřejnost“, dodává Kadečková.