Akné na obličeji? Vlivem těhotenství může docházet i k edémům a ke zvětšení nosu!
3 mins read

Akné na obličeji? Vlivem těhotenství může docházet i k edémům a ke zvětšení nosu!

Devět měsíců, během kterých může žena zcela změnit svou tvář? Doslova, zatímco okolí si všímá v průběhu ženina těhotenství zejména rostoucího břicha, dochází ke změnám i na pokožce a v oblasti obličeje. Kromě akné, které je dílem hormonálních změn, hrozí u těhotných rudnutí pleti, edém, a dokonce otok nosu, který nebývale zvětší svůj objem. S čím souvisejí dané potíže?

Hormonální změny v celém těle

Plod se vyvíjí a roste tělesná hmotnost, ale v ženině těle probíhají další změny, které souvisejí s přílivem hormonů. Bolesti břicha a zad, otoky nohou nebo rychlé změny nálad patří mezi nejtypičtější jevy, ale změny dopadají nejen na tělo samotné, ale též obličej. Pokožka na obličeji bývá napjatá a objevuje se zarudnutí, těhotné často bojují s akné nebo ekzémem. Ale nejen to, obličej může otékat, edémy jsou estetickým problémem, ale pokožka je též velmi citlivá na dotek. Některým ženám se v těhotenství zvětší i nos, jak se tento syndrom projevuje?

Citlivá pokožka, akné nebo nosní syndrom

Zvýšená hladina hormonů vede u mnohých žen ke změnám v oblasti obličeje, pleť může být citlivější, objevuje se červené zabarvení, pupínky nebo ekzematické plošky. V jakém týdnu těhotenství k tomuto jevu dochází? Týden za týdnem může každá těhotná žena sledovat na těhotenské kalkulačce. Zvýšený objem krve v těle totiž vede k otokům nohou, ale též hlavy, zejména tváří nebo cév v nose. Nos může nabývat na objemu, k tomu dotyčné mohou trpět na pocit neustálé rýmy. Uvedené změny provázejí asi dvacet procent těhotných, proto se někdy laicky hovoří o takzvaném těhotenském nosním syndromu.

Syndrom těhotenského nosu

Proč je nos bolestivý a na pohled jako bambule? Za jeho zvětšením a otékáním je množství estrogenu v těle. Tento hormon napomáhá zvyšovat průtok krve, což ve spojení se zadržováním vody, vede ke zvětšení nosu nehledě na celkový váhový přírůstek. Zvýšená citlivost je dána otokem, kdy dochází k enormnímu tlaku v celém těle vlivem vyvíjejícího se plodu na cévy, které přenášejí krev do srdce. Důležité je proto pamatovat na správný pitný režim, omezovat solené potraviny a nezapomenout na dostatek pohybu, který zlepšuje krevní oběh a pomáhá zvýšit cirkulaci krve v těle a snížit otoky. Bezpečné jsou procházky v přírodě nebo plavání.