Jaká jsou rizika v těhotenství?
4 mins read

Jaká jsou rizika v těhotenství?

Těhotenství není žádná nemoc. Ženy mohou během těhotenství vykonávat nerizikové činnosti, vychovávat děti a věnovat se domácnosti. Každá žena ale nemá to štěstí, aby prožívala problémové těhotenství. Jaké jsou příčiny rizikového těhotenství a jak se jim dá předcházet?

Znáte příčiny rizikového těhotenství?

Během rizikového těhotenství musejí být budoucí maminky na sebe opatrné. Mohou se u nich vyskytnout komplikace a může dojít až k ohrožení nenarozeného dítěte.

  • Rizikové těhotenství nastává u těhotných žen, které trpí chronickým onemocněním. Jedná se především o cukrovku, obezitu nebo vysoký krevní tlak.
  • Rizikové těhotenství vzniká i v průběhu těhotenství vlivem těhotenské cukrovky, krvácení, vysokého krevního tlaku nebo hrozby předčasného porodu.
  • Rizikové těhotenství se objevuje při vrozených vývojových vadách plodu, špatné poloze plodu nebo vícečetné graviditě.
  • K rizikovému těhotenství přispívá žena svými sociálními návyky. Průběh těhotenství a porod může zkomplikovat nevyvážená strava, špatné hygienické podmínky nebo práce v infekčním prostředí.
  • Žena ohrožuje plod také svým návykovým chováním. Některé se nedokážou vzdát alkoholu, drog a cigaret.

Psychika dokáže pomoci i ublížit

Nemusíte propadat panice, pokud vám ošetřující lékař nařídí v těhotenství klidový režim. Důležitou roli sehrává vaše psychika. V těhotenství se cítíte přecitlivělá, trpíte úzkostmi a obáváte se o zdraví nenarozeného děťátka. Špatný psychický stav je ale spouštěčem somatických obtíží, které vedou k rizikovému těhotenství. Naopak dobrý psychický stav přispívá k bezproblémovému průběhu těhotenství a celkovému vnitřnímu klidu.

Hoďte se do pohody!

Udělejte všechno proto, abyste se cítila skvěle. Ať už máte vystresovanou těhotnou kamarádku nebo jste sama těhotná, potěšte sebe a své okolí tričky pro těhotné. Vtipná těhotenská trička s potiskem vykouzlí úsměv na tváři a připomenou vám, jaký zázrak se to klube na svět. Upozorněte vtipně na těhotenství a hrdě vystavujte bříško v těhotenských tričkách. Největší radost ale udělá těhotné ženě tričko od jejího partnera. Tričkem Queen své partnerce sděluje, že je jeho královna a životní láska.

Rizikové těhotenství u starších žen

Rizikové těhotenství potkává prvorodičky starší 35 let, u kterých se objevují první zdravotní problémy s tlakem, srdcem nebo štítnou žlázou. Nezřídka prvorodičky rodí kolem 40. roku života. I u zdravých žen stoupá riziko vývojových vad plodu. Starší prvorodičky jsou tak pod bystrozrakem lékařů. Starší ženy obecně trápí vícečetné těhotenské komplikace, které ohrožují je samotné i plod.

Přípravy na těhotenství vrcholí!

Připravte se na těhotenství a upravte svůj životní styl. Přestaňte kouřit a pít alkohol a zvyšte příjem kyseliny listové. Vynechejte syrové maso, větší množství kofeinu a plísňové sýry. Jezte mořské ryby, zeleninu a ovoce a pijte čistou vodu. Hlídejte si váhu a zařaďte do svého života pohyb. Zajděte si k praktickému lékaři, aby vám zkontroloval hladinu krevního cukru, cholesterol a krevní tlak. Začněte s pokusy o otěhotnění ve chvíli, kdy zlepšíte svůj zdravotní stav.

Jak jsme se v úvodu zmínili, těhotenství není nemoc. Nepodceňujte ale možná rizika a docházejte na pravidelné lékařské prohlídky. Kontaktujte lékaře při sebemenších problémech a nechte se případně vyšetřit i mimo naplánované termíny.