Bojím se, že jsem neplodná
6 min. čtení

Bojím se, že jsem neplodná

Většina z nás tuto větu nechce vyslovit v duchu, natož nahlas. Bojíme se, že kvůli neplodnosti přijdeme o kus naplněného života. V srdci zůstane prázdné místo, které nelze zaplnit. Touhu střídá smutek, stres střídá vztek. Proč já? Proč my? Vždyť přece tolik lidí má dítě a ani o něj nestojí. Náhle se zhroutily všechny vyhlídky na šťastnou budoucnost s dětmi. Říct v tuhle chvíli ženě, že musí být silná, je skoro troufalost. Citlivost a pochopení partnera teď pro ni znamená víc než cokoli jiného. Neztrácejte naději a inspirujte se příběhy žen, které překonaly všechny potíže a staly se matkami díky umělému oplodnění.

 

Neplodnost se dá léčit, když znáte její příčinu

V dnešní době je neplodných párů poměrně dost. Neobviňujte se proto, vlivů je mnoho a většinou jsou geneticky dané. Když už cítíte, že je něco špatně, nestrkejte hlavu do písku. Domluvte se s partnerem a navštivte lékaře. Jen pro upřesnění, zdravý pár by měl při pravidelném nechráněném styku nejdéle do roka počít dítě. Pokud se tak nestane, je nutné zjistit příčinu. Někdy je na vině hormonální porucha, jindy malý objem ejakulátu, změna v anatomii nebo imunologický faktor. Samozřejmě nejen svou plodnost, ale i celkový zdravotní stav podpoříte zdravým životním stylem. Přemíra stresu, alkoholu a nedostatek spánku si vždycky někde vyberou svou daň. Diagnóza neplodnosti je první krok k úspěchu a k vytouženému miminku.

 

Jakou zvolit léčbu neplodnosti?

Diagnóza prozradí, jak je problém s neplodností vážný. Možná ve vašem případě postačí jen prorazit spermiím cestu k vejcovodům. Pokud jsou potíže vážnější, jistě je vyřeší umělé oplodnění. Podívejme se podrobněji na jednotlivé metody, které úspěšně léčí neplodnost.

  • Podpora ovulace– nejjednodušší cesta k početí, která je neinvazivní. Jde o uměle vyvolanou ovulaci s načasováním pohlavního styku. Rizika spojená s léčbou jsou minimální.
  • IUI – nejméně invazivní asistovaná reprodukce. Spermie jsou zavedeny přímo do děložní dutiny. Tato metoda usnadňuje cestu spermií k vajíčku a zaručuje vyšší počet spermií ve vejcovodech, což se rovná vyšší šanci na otěhotnění.
  • IVF– neboli mimotělní oplození známé též jako oplodnění ve zkumavce. Paradoxně nejpřirozenější forma asistované reprodukce a také nejběžnější. Při této metodě dochází k přirozenému průniku spermií do vajíčka bez zásahu lékařů, i když v laboratoři mimo tělo ženy.
  • ICSI – přímé vpravení spermií do vajíčka. Proces zcela nahrazuje průnik spermii do vajíčka při přirozeném oplození.
  • Kultivace embryí – tato metoda umožňuje prodloužit dobu kultivace oplodněných vajíček a vybrat tak pro přenos do dělohy nejlépe vyvinuté vajíčko.
  • Monitoring– vajíčko a následně embryo je kultivováno v laboratoři ve speciálním inkubátoru. Celý vývoj je neustále sledován a pro přenos jsou vybrány jen ta nejlepší embrya.
  • Asistovaný hatching – speciální mikromanipulační technika, při které dochází k narušení glykoproteinového obalu vajíčka, což zvyšuje jeho šance na uchycení se v děloze.
  • PICSI – díky mikromanipulační metodě jsou získány nejkvalitnější zralé spermie, které se použijí pro asistovanou reprodukci.

 

Dárcovství je víc než dobrý skutek

Nezřídka se stává i to, že jedinou šancí neplodných párů je dárcovství. V České republice mu teprve přicházíme na chuť, ačkoli právě díky dárcům po světě chodí mnoho šťastných dětí a rodičů. Dárcovství je choulostivá a snadno zneužitelná věc, proto je striktně anonymní a jeho průběh je ukotven v zákoně, aby ani jedna strana nemohla zneužít svého postavení. Úspěšnost s aplikací vajíčka, embrya či spermiemi od dárce je opravdu vysoká a čekací lhůty jsou minimální. Například klinika Karlsbad Fertility má širokou databanku dárců a je díky ní schopná vyjít svým pacientům vstříc a léčbu zahájit rychle. Navíc vám v přátelském prostředí jednoduše vysvětlí, co vše takový krok bude obnášet a čeho se nemusíte bát.

 

Uvolněte se

Umělé oplodnění ve většině případech dosahuje pozitivních výsledků. Sami můžete jít v takovém období dítěti naproti jen svou duševní pohodou. Klid, pozitivní pohled na věc a zaměření na cíl ve vás podpoří přístup lékařů i prostředí na klinikách FertiCare Prague a Karlsbad Fertility, díky jejich asistované reprodukci přichází na svět ročně desítky zdravých miminek.

Článek vznikl na základě použitých informací z webových stránek klinik FertiCare Prague a Karlsbad Fertility.