Den matek se blíží, čím potěšíte svou maminku tento rok?
2 min. čtení

Den matek se blíží, čím potěšíte svou maminku tento rok?

Věděli jste, že v porovnání s jinými svátky telefonují lidé nejvíce v Den matek? Zjistila to mezinárodní telefonní společnost VIP Communications ve své studii. Pokud však máte tento rok možnost, udělejte si čas, a kromě telefonátu svou maminku navštivte a popřípadě jí i něco malého pořiďte.

Kdy vznikl Den matek?

V České republice slavíme tento den stejně jako v USA, tedy druhou neděli v květnu (tento rok to spadá na 8.5.). Den matek se slaví v mnoha dalších zemích, ale řada z nich v jiné dny.

Den matek vznikl na začátku 20. století v USA jako výsledek snah Anny M. Jervis, která se ho snažila ustanovit po smrti své matky. Matka Anny Jervis totiž byla pacifistka, která kromě jiných aktivit také pomáhala učit o hygieně, aby se předešlo šíření smrtelných chorob.

Avšak poté co se Den matek stal oficiálním svátkem roku 1914 byla Anna Jervis stále více znepokojena jeho komercializací a poslední roky svého života se ho snažila zrušit.

U nás se začal tento den slavit roku 1923 hlavně díky Alici Masarykové.

Dárek, nebo nikoliv?

Ačkoliv byla Anna nespokojena s rostoucí komerčností tohoto dne, dávání dárků je pro lidstvo důležitá tradice, která existuje už od pravěku a pomáhá nám posilovat vzájemná pouta.

I jen květiny a přáníčko s ručně napsaným vzkazem vaší mamince ukáže, jak moc jste jí vděční za to, že s vámi vydržela i ty roky, kdy jste falšovali její podpisy.

Pokud chcete něco originálnějšího než květiny, darujte jí třeba hrníček nebo dárkový čaj.

Anna Jervis si přála, aby byl Den matek dnem, kdy oslavujeme „člověka, který pro vás udělal víc než kdokoliv jiný na světě“, a proto vaše maminka určitě ocení kromě dárku také společně strávený čas. Udělejte si tento rok čas a stravte ho spolu u šálku čaje, na procházce nebo jí pozvěte na oběd do restaurace.