Dovolená se psem v zahraničí – co vše musíte zařídit?
3 mins read

Dovolená se psem v zahraničí – co vše musíte zařídit?

Doba dovolených je v plném proudu. Řada z nás tak vyráží užít si chvíle zaslouženého odpočinku, a to nejen s celou svou rodinou, ale čím dál častěji nechybí ani naši čtyřnozí domácí mazlíčci. Cestování se zvířecím kamarádem však není jen tak – na autobus rovnou zapomeňte, přepravce ho do něj z bezpečnostních a hygienických důvodů většinou nepustí. Musíte se tedy vypravit po vlastní ose.

 

Bezpečnost především

Přepravit psa z bodu A do bodu B bude pořádný oříšek. Zajistit mu musíte dostatek prostoru, bezpečí a pohodlí. Pejsky menších rozměrů můžete převážet v přepravce, větší potom v zavazadlovém prostoru nebo na zadním sedadle odděleném pevnou mřížovou přepážkou nebo sítí. Na trhu jsou i bezpečnostní pásy pro psy.

 

Co vyřídit

Pokud cestujete v rámci Evropské unie, budete muset vyřídit pas zvířete, dále jeho označení mikročipem a platné očkování proti vzteklině – oboje provádí soukromý veterinární lékař. Vyplatí se uzavřít i cestovní pojištění pro psa, které pokrývá náklady na veterinární péči v zahraničí. Vztahuje se i na škody, které váš mazlíček může způsobit.

 

Důležitost přestávek

Během cesty nezapomeňte dělat pravidelné přestávky. Dlouhá jízda je totiž únavná nejen pro vás, ale i pro psa, zastavujte proto každé dvě až tři hodiny. Pokud se nenacházíte zrovna na dálničním odpočívadle, kde je spousta lidí, nechte ho volně proběhnout. Není-li to možné, vyvenčete ho alespoň na vodítku. Chvíli si s ním pohrajte a dejte mu napít.

Automobil v perfektním stavu

Předtím, než se na cestu vydáte, pečlivě zkontrolujte nebo nechte zkontrolovat vaše vozidlo. Pokud si příliš nevěříte, vyrazte do autoservisu, kde se o všechno postarají odborníci. Spoustu věcí ale zvládnete sami, například změřit hloubku dezénu letních pneumatik. S tím vám pomohou tzv. indikátory opotřebení, které jsou umístěné přímo v drážkách. Využít však můžete také speciální měřič, kterým zároveň zkontrolujete i tlak vzduchu v pneumatikách – právě na této hodnotě totiž závisí jejich životnost a bezpečnost. Alespoň jednou za rok nechte provést seřízení geometrie auta, předejdete tak řadě zbytečných problémů a komplikací.

Správné nastavení zajistí ideální ovládání vozu, komfort při řízení, nižší spotřebu paliva a hlavně větší bezpečnost jízdy.