Důkladná příprava na porod se vyplatí
6 min. čtení

Důkladná příprava na porod se vyplatí

Očekáváte radostnou rodinnou událost? Přemýšlíte, jakou činností naplnit nekonečné dny čekání na nejmenšího člena rodiny? Pak se zaměřte na přípravu na porod a výbavičku pro miminko. Na tuto obrovskou změnu se potřebuje připravit vaše tělo i psychika. Předporodní příprava vás zbaví strachu, celý průběh pak prožijete jako aktivní účastnice podle předem sestaveného porodního plánu. Pokud budete hledat informace, co vše je nutné znát pro porod, zkušenosti jiných maminek vám určitě také pomohou. S velkou radostí jistě budete nakupovat i kojenecké oblečení a vše, co bude vaše děťátko v prvních měsících života potřebovat.

 

Teorie je základ

Nebojte se vyhledávat na téma porod zkušenosti jiných rodiček. Přípravu k porodu určitě začněte studiem teorie, především fází a průběhu samotného porodu. Pokud něčemu neporozumíte, zeptejte se svého lékaře. Rozhodně se za své dotazy nestyďte, informovaná rodička je jistější a uvolněnější, takže porod pak může být snazší. Seznamte se s možnostmi použití analgetik, s dýchacími technikami, možností použití přístrojů a pomůcek, popřípadě i alternativními technikami porodů. Společně s porodníkem pak můžete vypracovat porodní plán. Ten však může být při změně situace pozměněn.

 

Předporodní kurz a výběr porodnice

Rady jak se připravit na porod můžete najít na různých místech, ale ty nejlepší získáte od svého gynekologa nebo na předporodním kurzu. Tam se na porod nejen připravíte, ale budete mít i podporu ostatních účastnic a odborné lektorky. Ideální je také přítomnost partnera, který s vámi bude nacvičovat různé techniky dýchání, ovládání svalových partií a chování v různých fázích porodu. Můžete se poučit i z příruček, knih nebo instruktážních videí a lépe se připravit i po psychické stránce. K uvolnění přispívá i cvičení pro těhotné jako příprava těla na porod. Informaci o to, kde a kdy se kurzy konají, získáte od svého gynekologa nebo přímo ve vybrané porodnici. Zvolte si místo poblíž svého bydliště, abyste se tam po začátku porodu pohodlně dostala.

 

Co vše si pro miminko připravit

Co si vzít do porodnice? Začněte výbavou do porodnice pro miminko. To většinu potřeb dostane v nemocnici, opatřete si však kosmetiku pro miminka a vezměte s sebou také plenky. Pak už budete potřebovat jen slavnostní oblečení na cestu domů. Doma již budete mít připravenou výbavičku pro miminko, kterou jste pořídili s dostatečným předstihem. Ta bude obsahovat oblečení pro novorozence, většinou ve velikosti 50, 56 a 62. Nenakupujte v malých velikostech příliš mnoho kusů, vaše děťátko rychle poroste a neunosilo by vše. Do postýlky s kvalitní matrací pořiďte přikrývku a ložní prádlo, popřípadě mantinely. Jistě oceníte i elektronickou chůvičku. Pro koupání miminka jsou důležité kosmetické potřeby, které poslouží i při přebalování. Nezapomeňte na vlhčené ubrousky a dostatek plen. Vyplatí se mít připravenou i lékárničku pro novorozence. Pro přepravu budete potřebovat kočárek s příslušenstvím a do auta bezpečnou autosedačku.

 

Co by měla obsahovat taška do porodnice

Než začnete balit, udělejte si nejdřív seznam věcí do porodnice. Výbava do porodnice neznamená jen výbavičku pro miminko, své věci bude potřebovat i maminka. Do tašky do porodnice si zabalte vše podle toho, co vám nahlásili v porodnici nebo podle seznamu od lékaře. Počítejte však s tím, že se jedná pouze o základní věci a tašku ještě doplňte o to, co vám pobyt zpříjemní a co poslouží pro pohodlí vás i miminka. Tašku si připravte alespoň měsíc před termínem porodu. Jde vlastně o tašky tři – tašku na porodní sál, tašku na oddělení pro šestinedělky a samozřejmě i o tašku s věcmi pro miminko.

 

Na mateřskou dovolenou se můžete těšit

Nejste si jisti, jak je to s mateřskou dovolenou? Máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na jakou částku? A jak se dělá výpočet mateřské dovolené? Mateřská dovolená je určena pro klidný porod a péči o narozené dítě. Nastupuje se na ni 6-8 týdnů před porodem a celkem trvá 28 týdnů. Na peněžitou pomoc v tomto období mají nárok ty ženy, které před nástupem na mateřskou dovolenou splnily podmínku 270 dní nemocenského pojištění. Později se pobírá rodičovský příspěvek. Peněžitá pomoc v mateřství je 70 % z denního vyměřovacího základu. Záleží také na redukčních hranicích, které se odvozují od průměrné mzdy.