EKG přístroje se zlepšují, lidé se ale o srdce nestarají.
2 mins read

EKG přístroje se zlepšují, lidé se ale o srdce nestarají.

Nemoci oběhové soustavy jsou v Česku nejčastějším zdravotním problémeme. I když je diagnostika na vysoké úrovni, lidé zanedbávají prevenci.

Podle výsledků Evropského výběrového šetření o zdraví z roku 2014 je nejčastější chronickou nemocí u mužů i u žen v České republice hypertenze. Vysokým tlakem trpělo v Česku v roce 2014 přibližně 24 % respondentů. Nemoci oběhového systému potvrzuje i šetření Českého statistického úřadu, který v roce 2014 přišel se závěrem, že se na ně umírá v České republice nejvíce.

Technologie zjistí skryté hrozby

Viníkem je nezdravá životospráva. Lidé ale podceňují preventivní vyšetření u lékaře. Přitom lékařská technika se za poslední desetiletí rapidně zlepšila a i neinvazivními metodami se dá zjistit řada menších nedostatků oběhové soustavy.

Mezi EKG přístroje už dávno nepatří jen dvanáctisvodový elektrokardiogram, s kterým se setkal u lékaře snad každý dospělý člověk. Existují i EKG přístroje – tzv. Holtery, které činnost srdce monitorují dlouhodobě. Přístroj se připevní na tělo pomocí elektrod a musíte jej mít na sobě i několik dní. Je to sice trochu nepraktické, ale díky tomu může lékař vidět ozvěny srdce v průběhu delšího časového úseku.

 

Brát léky nestačí

I když je hypertenze velkým strašákem, řada lidí ji podceňuje. Myslí si, že když budou brát léky a půjdou jednou za čas k lékaři změřit si EKG, stačí to. Z dlouhodobého hlediska by se ale člověk neměl spoléhat jenom na to, že všechno zvládnou léky a měl by se i podle svého zdravotního stavu chovat a stravovat.

Pacient by se tak měl by vyvarovat soli, která je ve velkém množství obsažena v konzerovovaném jídle a v polotovarech. Velkým strašákem je i cukr, který se dnes nachází skoro v každé zpracované potravině a ve sladkých nápojích. Hrozbou jsou i saturované tuky obsažené například v červeném mase či kuřecí kůži. Zásadou je omezit i příjem kávy a alkoholu. Pokud trpíte vysokým krevním tlakem, Dávejte pozor na to, co jíte a pečlivě čtěte obalové etikety. Hypertonici by neměli ani kouřit a hlavně by se měli pravidelně hýbat.