HUBNUTÍ DÍKY KÁVĚ: FUNGUJE TO?
3 min. čtení

HUBNUTÍ DÍKY KÁVĚ: FUNGUJE TO?

Cítíte se provinile, že potřebujete každý den kofein, aby jste vůbec mohli fungovat? Nebojte se, zas tak špatně na tom nebudete. Nedávná studie Harvarda T.H. Chan School of Public Health zkoumala dopad kávy na hubnutí a nevyšlo to zas tak zle.

Zpočátku se vědci snažili pochopit, zda káva může snížit riziko inzulínové rezistence vedoucí k diabetu. Nečekaně však zjistili, že pravidelné pití kávy napomáhá k hubnutí.

Během 24 týdnů v Singapuru bylo sledováno 126 mužů a žen s nadváhou. Účastníci čínských, malajských a asijsko-indických etnik byli rozděleni do dvou skupin. Polovina byla požádána, aby náhodně vypila čtyři šálky kávy. Druhá polovina vypila nápoj, který chutná jako káva, ale nemá obsah kofeinu. Zatímco káva jim nemohla zabránit v cukrovce, bylo zjištěno, že ti, kdo pili čtyři šálky kávy, zbavili se 4% celkového tělesného tuku.

„Byli jsme opravdu překvapeni pozorovaným úbytkem na váze, který byl způsoben zejména ztrátou tuků u lidí, co pili kávu,“  zmínil Derrick Johnston Alperet, autor studie a postdoktorand na Katedře výživy na Harvardu T.H. Chan School of Public Health. „Tato ztráta tukové hmoty nebyla pravděpodobně způsobena změnami životního stylu jako je strava a fyzická aktivita,“ jasně zdůraznil Alperet.

Podle vědců káva pomohla účastníkům ztratit tuk v důsledku určité „metabolické reakce“, během níž dochází k urychlení metabolismu. Reakce vedla k poklesu kalorií a tělesného tuku.

Někteří lékaři nedoporučují pití čtyř šálků kávy. Alperet však citoval předchozí výzkum a uvedl, že Američané v průměru konzumují čtyři šálky a Evropané až sedm šálků denně. Varoval však, že rozhodnutí člověka pít 4 šálky kávy denně, musí být pečlivě kalibrováno s dalšími kofeinovými potravinami, nápoji a léky, které jsou v současné době konzumovány.

Programová ředitelka a odborná asistentka Ústavu klinické výživy na Texaské univerzitě Jihozápadní lékařské centrum v Dallasu, Lona Sandon, tuto studii přezkoumala a nabídla jí perspektivu.

Káva, konkrétně kofein, je už několik let neustále rozebírán, jelikož má potenciál ovlivnit chuť k jídlu, tělesnou hmotnost a tělesný tuk. Přesný mechanismus toho, jak může kofein fungovat při snižování tělesného tuku, je však stále zatím nejasný a nepřesný,“ řekla Sandon.

Podle výzkumníků je třeba provést více výzkumů, aby se potvrdily jejich nálezy zaměřené na různé typy složení těla a působení kofeinu na hubnutí.