I děti mohou bolet záda, často je na vině školní taška
3 mins read

I děti mohou bolet záda, často je na vině školní taška

Už po pár týdnech ve škole si některé děti stěžují na bolavá záda. Do školy na nich nosí i několik kilogramů, kvalitní školní taška je proto základ. Co musí splňovat?

Na to, že by i děti mohla bolet záda, většinou jako dospělí ani nemyslíme. A pokud už se setkáme se stížností dítěte na bolest, spíše ji jen mávnutím ruky zaženeme, jako by se nic nedělo. Faktem ale je, že už děti ve věku šesti až osmi let mají problémy s držením těla, které mohou provázet i bolesti zad. Kvalitní školní taška je proto velmi důležitá, protože špatný výběr může problémy se zády ještě zhoršit. Školáci nosí denně na zádech kromě učebnic i pracovní sešity, penál, svačinu, lahev s pitím a další nezbytné pomůcky, které dohromady váží i několik kilogramů. Co musí správný batoh splňovat?

  • Ramenní popruhy pomáhají batoh přitisknout k zádům a rozložit rovnoměrně váhu. Musí tedy být nastavitelné, polstrované, dostatečně široké a nezpůsobovat otlačeniny, zároveň by však neměly překážet v pohybu rukám.
  • Záda jsou na batohu nejdůležitější. Ergonomicky tvarovaná a pevná, aby v batohu vše zůstalo na svém místě a s dobrým odvětráváním. Děti jsou stále v pohybu a zpocená záda pod batohem nejsou nic příjemného, navíc pak nutí školáka batoh odložit nebo nést zavěšený jen na jednom rameni, což je nežádoucí. Ideální je posuvný zádový systém, který umožní nastavená přesně podle potřeb konkrétního dítěte, protože každé je jinak vysoké.
  • Konstrukce školního batohu musí být lehká a dobře sedět, nesmí jakkoli překážet nebo být nepohodlná.
  • Reflexní prvky pomohou k bezpečnosti a lepší viditelnosti v šeru nebo špatném počasí.
  • Vnitřní organizér pomůže školákům naučit se, že věci mají své místo a pomáhá také k pohodlnějšímu nošení, než když jsou všechny věci v tašce na jedné hromadě.

Ohlídat všechny body a minimalizovat ta rizika špatného růstu a držení těla je na nás, rodičích. Design batohu nebo tašky už ale vybírejte spolu s tím, kdo ho bude nosit, tedy pokud si nejste jisti, že vyberete skvěle i bez něj. Originální a neotřelé designy jsou v módě.