Investujte do luxusních lůžkovin! Nebudete litovat!
5 min. čtení

Investujte do luxusních lůžkovin! Nebudete litovat!

Chcete spánek povznést na zcela novou úroveň? Doslova spát jako na obláčku? Pak investujte do luxusních přikrývek a ložního povlečení. Jaké by neměly uniknout vaší pozornosti? Dozvíte se to z následujícího článku.

Luxusní lůžkoviny, ať již se jedná o přikrývku, polštář, prostěradlo či povlečení, dělá jejich materiál. Příjemný na dotek, dobře odvádějící pot, v létě chladivý, v zimě naopak hřejivý. Těch je v současné době na trhu celá řada, přírodních i syntetických. A do jakého se vyplatí investovat?

Nejluxusnější materiál? Egyptská bavlna!

Jedním z nejluxusnějších materiálů, s nímž se na současném trhu můžete setkat, je egyptská bavlna. Díky svými dlouhým vláknům hebká a extrémně savá. Je-li tedy v hledáčku vašeho zájmu opravdu luxusní povlečení, egyptská bavlna je sázkou na jistotu.

Zavrtejte se do saténu

Symbolem luxusu je ovšem také satén. Jak by také ne, vždyť se vyrábí právě z výše zmíněné egyptské bavlny tkané ve speciální atlasové vazbě, která mu dodává jemnost, decentní lesk a k překvapení mnohých i hřejivost. Proto se saténového povlečení nemusíte vzdávat ani v chladných zimních měsících, kdy vás stoprocentně zahřeje. A v létě naopak zchladí. Satén totiž patří mezi materiály, které se perfektně přizpůsobují teplotě lidského těla. A hospodyňky jistě potěší, že není třeba jej žehlit.

Povlečení do zimy? Zvažte krepové!

Stoprocentně bavlněné je ovšem i luxusní krepové oblečení, o němž se hodně uživatelů domnívá, že je speciálním materiálem. Tak tomu ale není. V podstatě se jedná jen o speciálně upravenou bavlnu s vysokou gramáží, která z něj svou vynikající hřejivostí dělá ideální povlečení pro zimní měsíce.

Mikroplyš do třeskutých mrazů

A do opravdu třeskutých mrazů doporučujeme povlečení mikroplyšové, v němž se budete cítit jako v náruči velkého plyšového medvěda. Jedná se sice o syntetický materiál, ale se skvělými termoregulačními vlastnostmi. K tomu je i úžasně měkký a jemný. A podobně jako satén jej po vyprání není třeba žehlit.

Jakou přikrývku?

Spolu s kvalitním povlečením doporučujeme investovat i do kvalitní luxusní přikrývky. Její výběr ovlivňuje hned několik parametrů, jako jsou schopnost odvádět vlhkost či přizpůsobit se teplotě v ložnici. Uživatelé by se však také měli zajímat o objem, tloušťku, měkkost, váhu a hypoalergenní vlastnosti daného produktu. Stejně jako o jeho materiál. Z těch nejluxusnějších jmenujme bavlnu, vlnu a hedvábí.

Přikrývky podle sezony

Materiál přikrývky volte s přihlédnutím k sezoně. V zimě nejlépe zahřejí přikrývky vlněné, z mikrovlákna a péřové (nejluxusnější jsou ty z prachového peří). Čím hustěji naplněné, tím jsou hřejivější. Naopak do teplých letních nocí lze doporučit přikrývku hedvábnou, chladivou, vzdušnou a prodyšnou. Velmi kvalitní ovšem jsou i měkké vzdušné a lehké přikrývky ze syntetických materiálů, které se svými vlastnostmi přibližují prachovému peří. A připomínají ho i na dotek.

Jaké prostěradlo?

Sezóna je klíčovým parametrem i při výběru prostěradla. Zatímco v zimě vás zahřejí froté, mikroplyšová či mikroflanelová, v létě jednoznačně doporučujeme bavlněná nebo jerseyová. Alergikům pak lze doporučit proti mikroorganismům odolná prostěradla lněná.

Vybíráme polštář

Kvalitu spánku ovlivňuje i polštář, jehož hlavní úlohou je poskytnout oporu našemu krku a hlavě. Z tohoto důvodu za bolestmi hlavy a páteře mnohdy stojí právě nevyhovující, většinou proleželý polštář. Nehledě na to, že i v polštářích se hromadí mikroorganismy a roztoči způsobující nepříjemné alergické reakce. Z těchto důvodů bychom jej měli čas od času vyměnit. Ideálem je polštář antialergický, pružný a dobře držející tvar. Z materiálů doporučujeme kvalitní paměťovou pěnu či jemné hedvábí.