Jak dlouho kojit?
4 mins read

Jak dlouho kojit?

Každá máma chce pro své dítě jen to nejlepší. A protože ze všech stran slyší, že tím je jen a pouze mateřské mléko, je připravena kojit, a to pokud možno co nejdéle. Ono to ale pokaždé nejde. Co pak s tím?

Kojení obecně matky rozděluje na dva tábory. Ten první tvoří ženy, které si kojení nemohou vynachválit, a dokonce ho považují za nejkrásnější období ve svém životě. Jiné maminky ale mají opačné zkušenosti.

 

Kojené versus nekojené dítě

Říká se, že kojené dítě je chytřejší, méně nemocné a celkově lépe prospívá. A která máma by netoužila po takovém dítěti? Problém je, že ne všechny maminky kojit mohou a ne všechny děti mohou být kojené. Ani tyto děti přitom nemusejí strádat a jakékoliv výčitky svědomí rozhodně nejsou na místě.

 

Prospěšnost kojení

Kojení bezesporu je nejpřirozenějším způsobem výživy dítěte. Matka svému dítěti dává to nejcennější, co má. Složení mateřského mléka přesně odpovídá potřebám dítěte v různých fázích jeho vývoje. Obsahuje všechny potřebné živiny v ideálním poměru pro rostoucí organismus a díky přítomnosti zvláštních cukrů pomáhá utvářet osídlení střevní sliznice děťátka tzv. zdravými bakteriemi, které zlepšují jeho trávení a podporují zrání imunitního systému. Právě přítomnost těchto obranných látek chránících kojence proti řadě nemocí z mateřského mléka činí tekutinu, kterou nelze zcela plně nahradit.

 

Kojení prospívá i matce

Kojení je samozřejmě prospěšné i pro matku. Napomáhá zavinování dělohy po porodu a v neposlední řadě vede i ke ztrátě váhového přírůstku v těhotenství. Klíčových je v tomto smyslu prvních 6 měsíců života dítěte, kdy se výlučné kojení ukazuje jako nejlepší způsob výživy dítěte a doporučuje ho i Světová zdravotnická organizace. Až poté se doporučuje postupné zavádění nemléčných příkrmů. I v tomto věku však přináší kojení nesporné výhody pro matku i dítě.

 

Začínáme kojit

Je ale pravda, že začátky nemusejí být snadné. Maminka má za sebou náročný porod, a pokud se třeba připojí mírná poporodní deprese, tak se jí kojit ani nebude chtít. Jiné maminky mohou trápit zploštělé bradavky a další při kojení mohou pociťovat bolest. Tato období je však třeba překonat. Doporučujeme se proto na kojení jako na kterýkoliv jiný náročný úkol s předstihem připravit. Maminka i děťátko se to zkrátka musejí naučit. Měly by vědět, jak dlouho kojit, ale i jak často kojit, neboť i správná frekvence kojení je důležitá. Pokud trošku tápete, rady jak zvládnout kojení v šestinedělí najdete zde.

 

Ženy, které nemohou kojit

Jsou ale ženy, které z různých důvodů a často ne z vlastního zapříčinění kojit nemohou. Na tyto maminky se tak trochu zapomíná a ony pak trpí výčitkami svědomí, že svému dítěti nedávají to nejlepší. A to není pravda! Dnešní umělé výživy (například Sunar) jsou velmi kvalitní, plné vitamínů a minerálů, které jsou pro miminko velmi prospěšné. V této souvislosti nelze nezmínit životní prostředí a jeho vliv na kvalitu mateřského mléka, neboť to, co dýcháme a jíme, se chtě nechtě na ní podepisuje. Už jen z tohoto důvodu rozhodně není na místě umělou výživu zatracovat. Naopak. V některých případech může být pro dítě i prospěšnější.