Kojení vás nemusí stresovat, protože je přirozenou součástí mateřství
Mnoho maminek, zvláště prvorodiček, se obává toho, zda budou schopné své dítě správně nakojit. Je to naprosto zbytečná obava a většina kojících matek velmi brzy zjistí, že je kojení dětí přirozenější než dýchání. Strach většinou zaviní jen nedostatek informací, které vám přineseme v tomto článku společně s radami, jak se napojit na přirozené kojení a cítit se spokojeně. Protože právě spokojenost kojící maminky má na vývoj dítěte také velký vliv. Například vycítí, když se kojící maminka necítí dobře, či měla během dne stresující zážitky. V takové momenty může mateřské mléko odmítat urputněji než v jiné dny. Pamatujte však na přínosy, které pro vaše děti má mateřské mléko, a nevzdávejte přirozené krmení při prvním neúspěchu jen pro pocit strachu.
Kojení je pro dítě nejdůležitější etapou jejich života
Mateřské mléko je důležitou součástí dětské stravy. Pro dítě je jeho složení potřebné k získání imunity, vyvážené potravy a zdrojem kvalitního vývoje. Ze začátku se maminky mohou potýkat s problémy při kojení především kvůli bolesti. Tu většinou způsobuje nesprávná technika kojení a jistá křečovitost při držení dítěte u prsu. To vede často ke stresu a předčasnému odstavování dítěte v domnění, že matka již nemá dostatek mléka. Stačí však vyzkoušet pár základních rad, abyste zjistili, jak jste na tom.
Pro kojení potřebujete jen trpělivost a správnou polohu
Bradavka by při kojení vždy měla být snadno uchopitelná. Při dráždění dětských úst vyvoláváte v dítěti hledací reflex, který je nezbytný pro snadnější přisátí. Pokud se dítěti dlouho nedaří bradavku uchopit, může se cítit frustrované a mléko začít odmítat. Ne to však pro jeho nedostatek. Ani zabořený nos dítěte v matčině prsu neznamená žádný problém. Dítě může naprosto bez problémů dýchat, aniž byste se museli bát o jeho život. Pokud by mělo málo kyslíku, od prsu by se samo odtáhlo. Délka kojení je naprosto individuální. Pokud máte pocit, že dítě nesaje tak intenzivně, jak jste zvyklí, zkuste ho trochu pošimrat pod bradou. Jestliže na to dítě nereaguje, většinou to znamená jeho sytost a váš potomek už více mléka nepotřebuje.
Kojení je pro mnohé matky dar. Užívejte si ho!
Častou otázkou bývá také četnost kojení. Některé matky přikládají k prsu dítě každou hodinu, jiné striktně dodržují klasickou tříhodinovou fázi. Většinou je nutné přizpůsobit četnost krmení potřebám dítěte. To především ze začátku. Může se vám to zdát zkraje příliš časté, ale vězte, že postupem času se intervaly mezi krmením začnou prodlužovat a ty hektické počátky vám budou naopak scházet. Stejně tak by mělo být individuální odstavení dítěte v budoucnu. Maminky většinou samy poznají, co je pro jejich děti nejdůležitější. Další odborné a užitečné rady pro správné kojení najdete zde.