Jak se v zimě zahřát
3 min. čtení

Jak se v zimě zahřát

Rtuť na teploměru klesá hluboko do minusových hodnot, a tak není divu, že se v současných mrazivých dnech klepe zimou snad každý. Proto přinášíme pár tipů, které prohřejí vaše tělo. Pomoci může správné jídlo i pití.

 

Okořeňte si život

Skvělou službu vám prokáže zahřívací koření. Sáhněte například po zázvoru, který vám nejen vlije teplo do žil, ale navíc pomáhá i v době chřipek a nachlazení. Působí totiž jako přírodní antibiotikum, takže bacily si na vás netroufnou. Podobnými účinky se chlubí i voňavá skořice, kterou si můžete přidat přímo k mleté kávě. Vsadit můžete také na exotiku a vyzkoušet kardamom, dávkujte ho ale po špetkách, ať zjistíte, zda vám silné aroma vůbec sedí. K dostání jsou také speciální sypané čaje, ve kterých jsou různé druhy koření už namixované.

 

Pochutnejte si

Upravte vaši stravu, i mezi potravinami totiž existuje spousta přírodních „zahřívačů“. Jedná se například o některé druhy ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, hrušky, červená řepa, cibule nebo česnek. V zimě je dobré upřednostňovat teplé pokrmy před těmi studenými, tedy horké polévky, kaše ve slané či sladké úpravě a tepelně upravenou zeleninu. Do jídelníčku zařaďte také pohanku, rýži, kuřecí maso, vejce či ořechy. Vyhněte se naopak potravinám s ochlazujícím efektem, jedná se zejména o mléčné výrobky nebo citrusy. K těm se vraťte až v létě.

 

Hlídejte si pitný režim

Ani v zimě nepodceňujte pitný režim. Kromě obyčejné vody vsaďte na tekutiny, které vás opravdu zahřejí. Jde třeba o ovocné nebo černé čaje, ideálně oslazené medem, který rovněž funguje jako zahřívací ingredience. Vyhněte se nápojům s alkoholem jako je svařák, grog nebo punč, obzvlášť jste-li venku. S alkoholem totiž člověk neztrácí jen zábrany, ale i teplo, protože rozšiřuje cévy a póry, takže daleko snáz prochladnete. Skleničku si dopřejte až v teple svého obýváku, kdy už víte, že nebudete muset nikam do zimy. Vyhnout byste se měli také nápojům s ochlazujícími účinky, kterými disponuje například máta, meduňka, fenykl nebo šalvěj. Snažte se poslouchat svoje tělo, co se vám snaží říct!