Jak šel čas se spodním prádlem
3 min. čtení

Jak šel čas se spodním prádlem

Každý den si ho oblékáme a považujeme ho za naprosto samozřejmou část našeho šatníku. Spodní prádlo ale nebylo vždy tak pohodlné a příjemné na nošení, přesto má za sebou dlouhou historii.

 

Bylo, nebylo…

V dávném starověku se nosila bederní rouška, což byl vlastně jen pruh bavlny omotaný kolem těla. Vrchní část nikdo neřešil, protože bylo teplo a především nebyla nahota považována za něco špatného, i ženy si tak vystačily jen se spodním dílem. Bederní rouška nebyla považována za klasické spodní prádlo, protože neměla za úkol skrývat nahotu, ale chránit svého nositele před úrazem a chladem.

 

Středověký průlom

S vynálezem kalhot šly ruku v ruce i první spodky. Někdy kolem 13. století začali muži vrstvit kalhoty na sebe a tak vznikly spodky, dlouhé od pasu až do půli lýtek. Časem jim přibyl i poklopec, protože pohodlí je vždy na prvním místě. Pánské spodní prádlo mělo opět spíše chránit svrchní oděv než řešit módu nebo vkus. Postupně se tak volné spodky začaly zkracovat a na nohou se mužům zvlášť ze šlechtických rodů objevily punčochy. Dámy se v té době trápily s korzety a šněrovačkami, aby měly co nejštíhlejší pas. Ve stejné podobě pak vydržely spodky do začátku 20. století, kdy muselo spodní prádlo zakrývat co nejvíce kůže. Tento trend naštěstí netrval moc dlouho.

 

Pohodlné 20. století

Už ve dvacátých letech minulého století došlo opět ke zkracování a spodní prádlo začalo získávat svou dnešní podobu. Dámy se zbavily korzetů a nosily podprsenky oddělené od spodního dílu prádla a muži plátěné trenýrky. V roce 1925 získaly trenýrky díky Inovaci Jacoba Golomba kožený pás, který pomáhal boxerům udržet je na svém místě při jakémkoli pohybu. A přesně v ten moment se začala psát historie pohodlí a zároveň opory. Pánské boxerky s upnutým střihem a vyšším lemem v pase si hned získaly mnoho příznivců a jejich oblíbenost vydržela až dodnes.

V současné době dbáme pří výběru prádla především na pohodlí a příjemné nošení. Moderní materiály zajistí, že celý den o prádle ani nevíme, ale občas neuškodí si vzpomenout, že to tak nebylo vždy.