Jak si užít ideální dovolenou na chatě nebo chalupě
3 mins read

Jak si užít ideální dovolenou na chatě nebo chalupě

Máte chalupu nebo chatu, kde plánujete trávit léto? Inspirujte se povinnou výbavou, díky které si dovolenou v přírodě užijete pohodlně a bez potíží. Těšte se na zaslouženou relaxaci a lenošení.

Není nic lepšího než si pobyt na chatě usnadnit, jak nejvíce to jde. Ať už máte v plánu zvelebovat dům nebo zahradu, pořiďte si pomocníky, kteří vám práci ulehčí a celkově tak zpříjemní čas strávený na chalupě.

 

Pořiďte si krb

K venkovnímu grilování je ideální venkovní krb. Můžete jej postavit svépomocí nebo koupit ve specializovaných prodejnách a na zahradě jen postavit. Postavte si tak venkovní kuchyň a vařte v ní jako šéfkuchař.

Myslete také na krb nebo krbová kamna do chalupy. Tento způsob vytápění se zde opravdu vyplatí. Topit můžete dřevem nebo dřevěnými briketami. Brikety lze navíc použít i při zahradním grilování.

Udírna také není k zahození

Při stavbě venkovního krbu nezapomeňte ani na udírnu. Pokud jste už měli klobásy a maso z domácí udírny, tak určitě víte, že se této lahůdce nic nevyrovná. Kolem krbu a udírny pak postavte pohodlné posezení a můžete si zde užívat příjemné chvíle s rodinou a přáteli.

 

Jak vyřešit toaletu

Zapomeňte na éru kadibudek. V současnosti se velké oblibě těší ekologická separační nebo kompostovací toaleta. Velkou výhodou této toalety je, že nepotřebujete přípojku vody ani chemii.

Kompostovací toaleta funguje tak, že má uvnitř umístěný zásobník, ve kterém probíhá kompostovací zásobník. Z toalety pak následně vynášíte kompost. Navíc do této toalety můžete „uklidit“ popel z dřeva, briket či pelet, který je ekologický a pro kompostovací toaletu přínosný.

Jak přežít bez elektřiny

Pokud nemáte v chatě zapojenou elektřinu, tak to můžete vyřešit transformátorem nebo pomocí solárních panelů. Co se týče světla, tak je možné použít petrolejové lampy, svíčky nebo světla na baterky. Teplo vyřešíte krbem nebo kachlovými kamny a díky nim si na chalupě užijete také romantiku u plamenů.

Příjemnou inovací je také přenosný krb. Pokud se chcete vyhnout zdlouhavému a náročnému štípání dřeva, tak si pořiďte dřevěné brikety z tvrdého dřeva či kůry a vytopte si celou chatu. Dřevěné pelety můžete navíc použít i jako zvířecí podestýlku.