Rozvoj dítěte: začněte už ve školce
5 min. čtení

Rozvoj dítěte: začněte už ve školce

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš, říká jedno staré přísloví. A je to pravda, mnoho návyků a znalostí můžeme pochytit už ve školce a pro budoucí život tak mít skvělý základ. My dospělí už se do školky nevrátíme a tak se třeba cizí jazyky často doučujeme na kurzech a samostudiem, naše děti ale můžeme biflování ve vyšším věku ušetřit a dopřát jim základy pro budoucí studium už od útlého věku.

Usnadnit svým dětem život je důležité pro každého rodiče. Samozřejmě, že v ideálním světě bychom s nimi byli doma co nejdéle, učili je poznávat okolí krůček po krůčku a sledovali jejich růst a vývoj. Mnohdy ale musíme co nejdříve zpět do práce a děti musíme svěřit do jeslí a školek. A i ty vybíráme s nejlepším vědomím a svědomím, abychom mohli být v klidu a věděli, že naše ratolesti jsou v bezpečí a na místě, kde to mají rádi. Zajímat by nás měl i běžný chod školky, možnosti kroužků a aktivit, přístup učitelek a i tak obyčejné věci, jako je stravování nebo spaní po obědě – a nejvíce saozřejmě pohodové prostředí. Ranní výprava do školky je vždy jednodušší, když se dítko za kamarády těší, než když se mu ve školce nelíbí nebo se dokonce bojí. Při výběru školky a jeslí pak hledáme nejen podle místa bydliště nebo práce, ale také podle zaměření a péče, kterou školka nabízí, tedy pokud tu možnost máme.

V menších městech musíme často „brát, co je“, velká města už mají výběr mnohem bohatší. Pro dojíždějící do hlavního města od severu jsou často volbou školky v Praze 6, kde je dobrá dopravní dostupnost a zároveň klidné prostředí. Dítě by se ve školce mělo vždy cítit dobře, svým tetám a učitelkám věřit a kromě hraní se také něco nového naučit. Nejen oblíbené kroužky jako je výtvarná výchova nebo sport pomáhají se každý den rozvíjet a poznávat, ale také čas strávený na hřišti, procházka lesem nebo výlet do zoo. Malé děti jsou pro nové poznatky jako houba, učí se nenásilně, každou informaci okamžitě vstřebají a hned jsou připraveny na další. Právě této přirozené touhy po poznání a učení využívají speciálně zaměřené školky, ať už je to montessori, lesní nebo anglická školka. U výuky cizího jazyka ve školce si nepředstavujte prťata v lavicích, jak se snaží opakovat slovíčka. Naopak se volnou formou učí při hře, písničkách, na výletech i procházkách s rodilými mluvčími. Angličtinu tak považují za naprosto běžnou a učí se s naprostou samozřejmostí a lehkostí, stejně jako třeba děti z dvojjazyčných domácností. Pro správný rozvoj dítěte ale nesmíme zapomenout také na fyzický pohyb, sportovní a pohybové aktivity a cvičení. Ve školkách jsou oblíbené taneční a sportovní kroužky a samozřejmě ideální jsou časté vycházky a přirozený pohyb v přírodě. Každé díte je jedinečné a nadané pro něco jiného, a tak je dobré vybírat kroužek podle jeho schopností. Někdy nás ale pracovní povinnosti donutí nehledat školku, ale jesle a zde to opět mají jednodušší rodiče ve velkých městech. Jesle v Praze přijímají děti už od 12 měsíců a ani o tyto nejmenší se nemusíte obávat. Hodné tety jsou profesionálky, se zdravotnickým vzděláním a hlavně je jejich práce a péče o děti opravdu baví.

Kdybychom měli kouzelnou hůlku, asi bychom nějak zařídili být se svými broučky doma. Ale kouzelnou hůlku nemáme a tak ne všichni mohou doma zůstat. Na druhou stranu, v moderních školkách se naše dítě naučí mnohem víc i o kolektivu, kamarádství a komunikaci a samozřejmě také spoustu nových věcí. Každý poznatek a objev se jim pak bude hodit v dospělosti a usnadní jim život, a to je přece to, co všichni pro své děti chceme.