Jak vybrat první kytaru pro dítě
2 mins read

Jak vybrat první kytaru pro dítě

Hudební vzdělání je něco, co může s trochou píle patřit mezi znalosti každého člověka, zvláště pak pokud s hudbou začne už v mládí. Jak na to? Je potřeba rozvíjet cit pro rytmus a učit dítě trpělivosti při hře na hudební nástroj. Pokroky jsou sice většinou pomalé, ale jakmile dítě jednou zjistí, že už dokáže zahrát celou skladbu, hned se bude chtít posouvat dál. Navíc se jedná o dovednost, která se ani v budoucím životě neztratí. Otázkou však je, jakou vybrat kytaru.

 

Jaký typ kytary?

Pro začátečníky se doporučují klasické kytary. Jsou jednoduchými pomocníky pro naučení techniky a pro správný zvuk není nutná žádná aparatura, jako v případě elektrických kytar. Naučení základní techniky je také jednodušší právě na klasické kytaře, ze které je dále možné přejít na jiný typ bez větších problémů.

 

Správná velikost nástroje

Pro pohodlnou hru je důležité zvolit správnou velikost nástroje. S hrou na kytaru děti mohou začít již ve čtyřech letech. Pro dítě do výšky do 115 cm se hodí kytary ¼. Starší děti od 5 do 8 let mohou mít kytary ½. Do 11 let věku dítěte nebo 150 cm se doporučují klasické kytary ¾. A pro větší děti a následně i dospělé jsou tu klasické 4/4 kytary.

Odpověď na otázku, kdy je vhodné začít se hrou na kytaru je čistě individuální. Záleží na konkrétním jedinci. Jestli vidíte, že má dítě zájem o hudbu, není problém začít víceméně ihned. V případě, že se jedná o něco, co chcete zařadit do rozvrhu, aby mělo dítě širší vzdělání, není většinou kam spěchat.

 

Jaké struny?

Děti mladší 10 let ještě nemají velké ruce, a proto by měly mít kytaru s kratším dohmatem. Pro začátky jsou rozhodně lepší jemnější nylonové struny, které snižují riziko poranění oproti používání klasických kovových strun.