Jak vyzrát nad jarní únavou
3 min. čtení

Jak vyzrát nad jarní únavou

Konečně jsme se dočkali – jaro, alespoň podle kalendáře, je tady. Radost z něj nám však může poněkud zkalit jarní únava. Cítíme se malátní, oslabení, vyčerpaní, prostě bez energie. Za tímto stavem stojí celá řada faktorů, od chladného počasí přes nedostatek slunečního světla až po nedostatek vitamínů a výživných látek. Když k tomu ještě připočteme stres a vysoké pracovní nasazení nemůžeme se divit, že náš organismus situaci nezvládá. Co s tím a kde hledat pomoc?

 

Rozpohybujte se

I když se vám nic nechce a nejraději byste si zalezli doma pod peřinu, přinuťte se k pohybu, a to pěkně venku na čerstvém vzduchu. Sluneční paprsky totiž pomáhají vytvořit vitamín D, bez něhož se náš organismus neobejde. Přispívá k udržení zdravých kostí, zubů i ke správné funkci imunitního systému. Naordinujte si slunce alespoň třikrát týdně. Vyrazte třeba na vyjížďku na kole, kolečkových bruslích nebo si jděte zaběhat. Skvělou protiúnavovou prevencí je i svižná dvacetiminutová procházka, díky níž si skvěle pročistíte hlavu.

 

Změňte jídelníček

Strava patří k nejdůležitějším faktorům, které pomohou s jarní únavou zatočit. Zaměřte se hlavně na dostatek vitaminu C a B, které najdete v ovoci, zelenině, mléčných výrobcích a slunečnicových semínkách. Hlídejte si také příjem železa, vápníku, draslíku, zinku a dalších minerálů. Jejich přísun můžete zvýšit i pomocí doplňků z lékárny. Stravu si rozdělte do pěti malých porcí denně, tělo tak bude lépe trávit a nebude docházet k velkým výkyvům glukózy.

 

Dodržujte pitný režim

Bez vody nemůže naše tělo správně fungovat, proto je tak důležité dostatečně pít – dva litry denně představují nezbytné minimum. Kromě vody si můžete váš pitný režim zpestřit třeba ovocnými a zeleninovými šťávami nebo sypanými čaji, vybírejte ale ty opravdu kvalitní. Chcete-li si pochutnat, pak budou dobrou volbou čaje Twinnings, na které nedala dopustit dokonce ani anglická královna Victoria. A když byly dost dobré pro jazýček samotného veličenstva, určitě potěší i vaše chuťové buňky. Čemu byste se naopak měli zcela vyhnout, pak alkoholu a energetickým nápojům, které mají spoustu vedlejších účinků. Potřebujete-li kofein, dopřejte si šálek lahodné zrnkové kávy. S jejím množstvím to ale nepřehánějte a vždy ji vykompenzujte doplněním tekutin, tento lahodný černý mok totiž odvodňuje. Tak na to nezapomínejte.