Jak zabránit vysušování pleti v zimních měsících?

0

V zimě často dochází k narušení kožní bariéry a vysušování pleti kvůli studenému větru nebo sprchování se pod horkou vodou. Používáním nesprávných produktů můžete stav vaší pleti ještě zhoršit. Zde je pár rad na typy prostředků, které byste měla v zimě zařadit do své péče o pleť.

Změňte svůj čisticí gel

V zimě byste měla používat čisticí gel s nižším pH, zejména pokud máte přirozeně suchou a citlivou pleť. Podle studie The science behind skincare: cleansers jsou čisticí gely s neutrálním pH (5-7) méně škodlivé pro svrchní bariéru kůže (na rozdíl od běžného mýdla, které má zásadité pH).

Jak se totiž píše ve vědeckém článku Cleansing without compromise (Dermatologic Therapy), čisticí gely odstraňují nečistoty, ale obsahují také povrchově aktivní látky, které poškozují proteiny a lipidy ve vaší pleti. To způsobuje napjatost, suchost a svědění.

Abyste co nejvíce zabránila tomuto vysušování, používejte k čištění mírnější prostředky. Podle aadermatology.com byste měla hledat čisticí gely, které obsahují kyselinu glykolovou, kyselinu mléčnou nebo aloe vera.

Při umývání obličeje vždy do jisté míry dojde k odstranění ochranných olejů, proto je důležité pokožku následně hydratovat.

Začněte používat oleje

Oleje vám pomohou ochránit svrchní vrstvu pleti a navrátit jí hebkost. Mnoho z nich totiž obsahuje omega-3 mastné kyseliny a vitamín E.

Omega-3 má zklidňující účinky na iritovanou a suchou pokožku a vitamín E zase hydratuje a posiluje bariéru kůže.

Zkuste například tyto oleje:

–         arganový olej

–         avokádový olej

–         jojobový olej

Krom toho je také důležité používat zvláčňující denní i noční krémy a hydratační masky.

Vnější péče o pleť však není jediný způsob, jak udržet pokožku hydratovanou. Denně byste měla vypít aspoň 1,5 l vody a jíst ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody (např. rajčata, mrkve, brokolice, avokádo, cuketa).