Jaká je skutečná cena zlata? Chrání nás před inflací, ale hlídejte si jeho cenu
5 min. čtení

Jaká je skutečná cena zlata? Chrání nás před inflací, ale hlídejte si jeho cenu

Zlato zachraňuje domácnosti před inflací. Zajistěte svým dětem budoucnost vhodným investováním svých úspor na bankovním kontě do zlata.

Nejlepším prostředkem na zajištění budoucnosti svých dětí je investiční zlato. Spoříte dětem, ale pasivně, tak, že necháváte peníze na běžném účtu? Anebo jste propadli mýlce, že vás zachrání spořicí účty? V tom případě nespoříte, ale necháváte se inflací okrádat o své úspory, či o úspory pro své děti. Postarejte se o majetek lépe. Ideální je investovat do zlata. Konkrétně úspory z účtu směňte za investiční zlato. Tím jsou zejména zlaté slitky (zlaté cihly), ale též zlaté investiční mince (ne ty numismatické ani dárkové).

Investovat do zlata zvládne i laik. Oplatí se však hlídat si jeho cenu

Nakoupit investiční zlato není příliš složité a na rozdíl od investic do jiných finančních produktů nebudete mít špatný pocit z toho, že tomu vůbec nerozumíte. V podstatě není čemu nerozumět. Nenechte se však zaskočit tím, že nestačí pouze sledovat cenu zlata na komoditní burze. Ta není jediným prvkem cenotvorby investičního zlata.

Připravte si něco navrch za dobrou značku investičního zlata. Je libo české? Máte smůlu! Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Švýcarským však nepohrdněte. Právě to se u nás nejvíc prodává a některé značky jsou sázkou na jistotu – třeba Argor Heraeus. Proč tolik záleží právě na značce slitku? Jednou jej budete chtít zpeněžit a ty prestižní prodáte kdekoliv. Méně známe často jen tam, kde jste je původně pořídili, nebo za nižší cenu.

Připlatíte si též, pokud jde o velikost slitku. Dráž vás vyjdou ty nejmenší. Nakupujte proto slitky v rozumné velikosti, ne po gramových slitcích. Samozřejmě nemusíte si doma držet pouze kilogramové zlaté cihly.

Pozor na vhodné obchodníky se zlatem

Obchodníků se zlatem je hodně, seriózních poskrovnu. Právě obchodníci jsou navíc těmi, kdo vytváří konečnou cenu investičního zlata. Ta se může od nejlevnějšího po nejdražšího obchodníka lišit až o 10 %. Takto si nákup zlata nikdo prodražit nechceme. A má vůbec tento cenový rozdíl nějaké opodstatnění? „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz, jeden z předních odborníků na investiční zlato u nás. Ve svém e-shopu i v kamenných prodejnách v pražském Obecním domě (2.patro), v brněnském Dorn Office Centre, ve Vsetíně v budově bývalé Státní banky a v Bratislavě na Slovensku, na Dunajské ulici 68 nabízí investiční zlato za jedny z nejlepších cen vůbec.

Hlídejte si, abyste investiční zlato nakupovali od seriózních a zkušených obchodníků. Právě ti mají nejnižší marže a zlato u nich nakoupíte za nejlepší ceny i od těch nejprestižnějších výrobců a značek.

Je zlato skutečně jistota pro uložení úspor?

Odborník vedle odborníka vám potvrdí, že zlato má jednoznačný potenciál růstu. Teď se cena zlata drží v rozumné výši, ale s novým rokem začne atakovat svůj vlastní rekord a téměř s jistotou jej překoná. Cena zlata tak stoupne nad 46 000 Kč za unci. Jako jeden z dárků tak své rodině nadělte lépe uložené úspory, které nebudou svoji hodnotu ztrácet, naopak, ještě vyděláte. Zlato je považováno za nejlepší prostředek pro dlouhodobé uchování hodnoty majetku. Tak skvělými nejsou ani nemovitosti, protože jejich součásti podléhají zubu času a musí se opravovat. Současně jsou nemovitosti dost ovlivněny aktuální architektonickou „módou“. Což u zlata neplatí. Zlato vaši rodinu rozhodně zabezpečení nejlépe.