K moři – autem a s dětmi. Jak se na cestu připravit?

0

V létě většina Čechů vyráží k moři. K nejoblíbenějším destinacím se řadí už dlouhá léta především Chorvatsko, Itálie a Bulharsko, kam se dá celkem pohodlně dojet autem. I přesto však mnohahodinové cestování může být docela náročné, obzvlášť v případě, že vašimi „spolujezdci“ jsou děti. Jak je zabavit, aby jim jízda rychle ubíhala a všichni pasažéři ji přežili bez újmy na fyzickém i psychickém zdraví?

 

Udělejte jim pohodlí

Postarejte se o to, aby se vaše ratolesti cítily jako v bavlnce. K tomu jim pomohou třeba takové drobnosti jako záhlavníky či nákrčníky, které udrží jejich hlavu ve správné poloze. Nezapomeňte ani na polštářek, na který si mohou sednout, deku a hlavně oblíbenou plyšovou hračku. Je-li to jen trochu možné, vyrážejte na noc, kdy je větší šance, že děti usnou. Sbalit nezapomeňte také něco dobrého k snědku, svačinka v podobě nakrájeného ovoce jistě potěší. Občerstvení jim dávkujte postupně, děti totiž milují překvapení. K pití připravte vodu, čaj nebo džus.

 

Nedejte šanci nudě

Nuda je největším nepřítelem, na cestách to pak platí dvojnásob. Vymyslete proto činnosti, které vaše potomky náležitě zabaví, a to ideálně bez vaší asistence. Nachystejte pastelky, sešity, knížky. Buďte s nimi ale opatrní, čtení může u citlivějších dětí vyvolávat nevolnost. Lépe proto uděláte, když se pustíte do zpívání, společného pozorování okolní krajiny nebo do slovních her. Ostatně ty jsou nestárnoucí a nikdy nezklamou – fotbalem počínaje, hádankami konče. Existuje rovněž řada interaktivních her, které jsou speciálně určené pro jízdu autem. Děti je mohou hrát samy nebo s ostatními cestujícími.

 

Povolejte techniku

Na pomoc si také můžete povolat techniku, i když se jí doma snažíte spíše vyhýbat. Pusťte jim nějakou hezkou audioknihu nebo album s oblíbenými písničkami. Těm starším pak můžete svěřit tablet, na němž si mohou přehrávat nejrůznější pohádky. Nechcete-li, aby vás zvuk rušil a rozptyloval při jízdě, nasaďte dětem sluchátka. Dobrou volbou budou třeba bezdrátová stereo Bluetooth sluchátka S-350 od společnosti Orava s mikrofonem a výkonem 30 mW. Umožní vám spárování s kompatibilním tabletem, počítačem či telefonem. Jsou lehoučké, pohodlně přenosné, přímo na nich lze dotykově ovládat přepínání hudby a hlasitosti. Osázena jsou uzavřenými, dynamickými reproduktory s frekvenčním rozsahem 20 – 20 000 Hz při impedanci 32 Ohm. V nabitém stavu vydrží přibližně 4-5 hodin, takže děti budou mít o zábavu postaráno a vy si zatím můžete užívat potřebný klid!