Kam s dětmi na kole na Vysočině

0

S dětmi přichází i větší zodpovědnost. Výběr a plánování činností a výletů pro letní dny tedy bývá složitější, než když jsou v turistické skupině pouze dospělí. Pro cyklistické vyjížďky je tedy nutné volit trasy, které nejsou tolik frekventované, co se týče pohybu aut a také ty, na jejichž trase je častá možnost odpočinku a odreagování pro děti a třeba i možnost pořízení drobné svačinky.

Vysočina je vyhledávána turisty a cyklisty díky malebné přírodě, která nabízí spoustu míst k výletům. Českomoravská vysočina, která je součástí Žďárských vrchů, nabízí mnoho turistických i cyklistických tras. S malými ratolestmi si můžete udělat výlet na některou z cyklostezek, například Přibyslav – Sázava, která je dlouhá 19 km a zpátky se můžete vrátit vlakem. Stejně dlouhá je cyklotrasa Žďár nad Sázavou – Sázava, která je také ideální pro cyklovozíky a zároveň i pro inline brusle. Zajímavá pro děti může být i cyklotrasa po sochách Michala Olšiaka, která vede z Poličky, přes Račín k přehradě Velké Dářko a je dlouhá 22km. Tato trasa ovšem není vhodná pro cyklovozíky. Nejdelší trasa na Vysočině má 38 km a vede z Jihlavy přes Malý Beranov do ke zřícenině hradu Rokštejn.

S většími dětmi, které zvládnou delší výlety, lze vyrazit na asfaltové cesty vedoucí Českomoravskou vrchovinou. Na Vysočině je výhoda, že spousta asfaltových cest vede lesy, kde většinou auta smí pouze s povolením nebo zde jezdí auta zřídka. Během cesty také můžete navštívit některou z přírodních památek jako je například nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět Skal, na kterém je i skalní vyhlídka.

Nezapomínejte odpočívat a najít si předem penzion na Vysočině, který je vhodný i pro pobyt s dětmi. Vhodný je penzion, který provozuje i restauraci a nějaké nabízí vyžití pro děti v podobě pískovišť a průlezek. Penziony s restaurací na Vysočině obvykle nabízí i snídaně v ceně, což vám jistě ulehčí starosti a zpříjemní dovolenou s dětmi.