Karlštejn a jeho tajemství
2 min. čtení

Karlštejn a jeho tajemství

Nedaleko řeky Berounky se tyčí majestát českého státu. Jedná se samozřejmě o hrad Karlštejn, jež na svém místě stojí již téměř 700 let. Architektura stavby nám neustále připomíná slavné období naší historie, kdy vládnul císař Karel IV. I když je Karlštejn neustále zkoumán a podrobován archeologickým prohlídkám, stále si uchovává různá tajemství.

 

Bohatá historie

Ve svém okolí najdete jen málo lidí, kteří by hrad alespoň jednou nenavštívili. Jeho rozsáhlé hradby jsou zkrátka velkým lákadlem. Před začátkem jeho výstavby v polovině 14. století byla velkým tématem jeho poloha. Nachází se 9 kilometrů od města Beroun a na tehdejší dobu asi půl dne jízdy na koňském povozu od Prahy. To zaručovalo dobrou dostupnost a také dostatečný přístup pro zásobování.

Vzhledem k době bylo důležité postavit hrad na vyvýšenině. A to kvůli obraně. Vybraný vrch ale v krajině není dominantní, proto byl uměle vykopán svah. Jak historie ukázala, jednalo se o dostatečné opatření. Hrad měl sloužit především jako pokladnice pro korunovační klenoty – a to nejen pro české ale také říšské. Dále se mělo jednat o reprezentační sídlo pro samotného Karla IV.

Velkou součástí hradu je také tajemná symbolika. Ze zdí můžeme vyčíst snahu dát na obdiv Karlovo pokrevní spojení s posledními přemyslovskými panovníky.

 

Modernizace

Karlštejn byl kompletně dokončen poměrně rychle v roce 1367. Hned při prvním pohledu si je možné všimnout stupňovitého uspořádání. Nejníže se nachází Studniční věž s Purkrabstvím. Dále Mariánská věž s kaplí Panny Marie se vzácnými malbami. Právě k obytným účelům sloužil Císařský palác s válcovitou věží.

Karlštejn za dlouhá léta prošel několika modernizacemi, z nichž jedna probíhá právě nyní. Také okolí se velmi změnilo – pozorovat můžeme turistické atrakce a také hotely.

Pro více informací přejděte na https://www.hotelmlynkarlstejn.cz.