Kdy pořídit dětem větší kolo a ostatní cyklo příslušenství?
2 min. čtení

Kdy pořídit dětem větší kolo a ostatní cyklo příslušenství?

Vaše děti rostou jako z vody a vy už ani nestíháte postřehnout, co všechno jim je malé? U oblečení si nepadnoucích kousků všimnete hned. Jak ale zjistíte, že potřebují větší kolo, helmu a další doplňky? Projděte si našeho průvodce.

Zvolte správnou velikost kola

Velikost kola se neřídí věkem dítěte, ale jeho výškou. Správná velikost se určuje podle průměru ráfku a udává se v palcích. Dětské velikosti začínají na 12 palcích a končí u 24palcových modelů, ty jsou už většinou pro juniory nad 10 let.

Někteří rodiče kupuje pro své rychle rostoucí ratolesti větší oblečení, aby do něj časem dorostly. U kola se tohoto nešvaru vyvarujte, protože musí být dobře ovladatelné. Pokud pořídíte kolo větších rozměrů, pravděpodobně se na něm naučí jezdit, ale nemusí se dostavit radost z jízdy. Podstatné je, aby dítě bezpečně dosáhlo na zem.

Správnou velikost ověříte tak, že dítě postavíte obkročmo přes rám kola a mezi ním a jeho rozkrokem by měl být 10cm prostor. Pokud je místo menší nebo se přes rám dokonce nepostaví, je kolo zbytečně velké. To stejné platí i naopak. Pokud je místa víc, už z kola vyrostlo, a potřebuje větší.

Helma musí dobře padnout

Ideální velikost poznáte podle obvodu hlavy. Helma nesmí z hlavy sklouzávat, ani příliš těsnit. Během výběru přeměřte prostor mezi hlavou a helmou. Ponechte zde přibližně 2 cm místa pro pohodlné nošení.

Při zkoušení je důležité, aby dítě zavrtělo hlavou do stran. Pokud se helma výrazně nehýbe, správně drží a netlačí, je to ta pravá. Dobře vybraná helma vydrží cca 1,5–3 roky. Po 9. roce se dětem zpomaluje růst hlavy a obvod se ustálí.

Zkontrolujte, zda nevyrostli z oblečení

Nakonec prověřte, zda vaše ratolesti nevyrostly i z cyklistického oblečení. Zkontrolujte, jestli se do oblečení ještě vejdou, zda je někde něco netahá nebo neškrtí. Dětský cyklistický dres může být i trochu volnější, aby se v něm vašim potomkům dobře jelo a užívali si radost z pohybu.