Malování na textil aneb co doma v karanténě?
4 min. čtení

Malování na textil aneb co doma v karanténě?

Malování na textil je zajímavá zábava, ze které můžete vykouzlit jedinečné oblečení a osobní dárky pro blízké. Děti milují vytváření vlastních triček nebo plátěných tašek pro školní doplňky. Je to také skvělý způsob jak oživit staré kraťasy nebo nudné tričko.

Co budete potřebovat?

 • Textil, na který budete chtít malovat.
 • Barvy na textil (vydrží praní na 60°C, metalické a perleťové barvy perte šetrněji na 40°C), barvy se fixují zažehlením nebo zapečením v troubě.
 • Štětec nebo aplikátor – pro samotnou kresbu je vhodný kulatý štětec, pro nanášení barvy se hodí více široký štětec. Pokud použijete šablonu, zkuste tupovací štětec nebo houbičku.
 • Paletu, na které se namícháte barvy dle svých představ.
 • Plastovou podložku pro oddělení jednotlivách látek.
 • Kelímek na vodu a na oplachování štětce.
 • Žehličku na finální dokončení celého výtvoru.

TIP: Pod látku, na kterou zrovna malujete dejte plastovou podložku – díky tomu budou chráněna například záda trička před průnikem barvy.

Jak můžete malovat na textil?

Ať už zvolíte klasické fixy na textil, kterými pomalujete látku dle svých představ nebo se pustíte do složitějšího projektu, věříme, že si samotný proces i výsledek užijete. Jaké máte tedy možnosti?

 • Šablona

Výkres bude přesnější, když si předkreslíte náčrt tužkou nebo použijete šablonu. Šablonu si můžete vyrobit z papíru podle vlastní představy nebo použít jeden z mnoha vzorů na internetu. Šablonu přilepíte lepící páskou k tkanině a volné prostory vyplníte barvou.

 • Geometrické vzory a obrázky

Ozdoby ve formě geometrických útvarů vypadají zajímavě – jednoduché vzory v různých barvách vytvoří malé abstraktní dílo.

 • Zeleninová razítka

Razítka si můžete ručně vyrobit ze zeleniny, např. z brambory nebo jablíčka. Obzvláště děti si tuto techniku zamilují.

 • Jméno na tričku nebo sáčku

Pomocí barvy můžete ozdobně podepsat plátěnou tašku nebo třeba sáček na boty.

Výběr materiálu pro malování

Nejlepší materiál pro tuto techniku je kvalitní bavlna nebo len. Je důležité, aby byl materiál tažen co nejtěsněji – díky tomu jsou všechny detaily lépe viditelné.

Výkresová základna by měla být světlá, nejlépe bílá nebo krémová. Poté si barvy udrží svou původní barvu a budou lépe viditelné a výrazné. To je zvláště důležité při malování se značkami, které pronikají tkaninou. Barvy budou jasně viditelné na jakékoliv barvě pozadí.

Podívejte se do své skříně, zda v ní nemáte tričko, které by ocenilo takové drobné vylepšení. Zdobení je skvělý nápad pro revitalizaci oblečení. Nejlepší je oblečení nejdříve vyprat a vyžehlit, aby bylo čisté, než se pustíte do tvoření.

Jaké oblečení je k tomu vhodné?

Malovat můžete na jednobarevné tričko, dětské dupačky nebo si ozdobit nohavice u lněných kalhot. Ozdobit si můžete i svou zástěru do kuchyně nebo plátěnou tašku na nákup.

Pokud nemáte vhodný kousek oblečení, můžete si ušít vlastní ubrousek nebo třeba tašku z kvalitní látky, kterou následně vyzdobíte svými kreativními malůvkami.

Fantazii se meze nekladou, přejeme vám hodně inspirace, ať se vám vydaří váš vysněný kousek podle vašich představ.