Naučte děti správné ústní hygieně
3 min. čtení

Naučte děti správné ústní hygieně

Čištění zubů patří k samozřejmým a přirozeným každodenním součástem našeho života. Tento základní hygienický návyk bychom si měli osvojit v co nejranějším dětství, jinak se v dospělosti dočkáme nemalých problémů a trápení na zubařském křesle. Jak ale zřejmě každý rodič potvrdí, naučit to malé ratolesti bývá někdy pořádný oříšek. Jak to tedy udělat, aby si k čištění zubů získaly kladný vztah a nebojovaly s ústní hygienou po zbytek života?

 

Jděte příkladem

Děti rády napodobují dospělé, proto jim jděte příkladem a začněte si zuby čistit společně. Ukažte jim, že se jedná o běžnou součást každého rána i večera. Hlavním pracovním nástrojem je pochopitelně kartáček na zuby. Vybírejte měkký s hustými a rovně zastřiženými štětinkami a nezapomeňte ho pravidelně každých 6-8 týdnů vyměňovat – po této době se zpravidla začnou štětinky třepit a začínají být patrné neklamné známky opotřebování. Zatímco vy budete pravděpodobně preferovat klasický jednobarevný kartáček na zuby, děti upřednostní spíš nějakou divočejší, pestrobarevnou a veselou variantu. Design však samozřejmě nemá na výsledek vliv. Důležitou roli hraje samotná technika čištění. Můžete společně navštívit stomatologa, který vám i dětem ukáže, jaký způsob je ten správný.

Čtěte složení

Aby jim čištění zubů „chutnalo“ a tato činnost je bavila, vyberte správnou zubní pastu. Sáhněte nejlépe po bylinných produktech, které jsou tvořené extrakty z léčivých bylin, jako je máta, heřmánek, šalvěj, fenykl nebo ženšen. Existují i bylinné zubní pasty bez fluoru, které se hodí pro péči o mléčný chrup. Děti totiž často pastu „jedí“, spousty jí tak skončí v jejich žaludku, proto je tak důležité zajímat se o to, co obsahují. Důležité je myslet i na čištění mezizubních prostor, šestileté děti mohou začít s používáním dentální nitě, od dvanácti let je potom vhodné zařadit i mezizubní kartáčky. Komplexní péči o ústní dutinu završí bylinná ústní voda. Nezapomeňte, že správná péče o chrup už od dětství ovlivňuje stav zubů po celý život. Tak, dejte vašim ratolestem do vínku to nejlepší!