Nebojte se opalovacích krémů

0

Tak nějak všichni víme, že opalování není moc zdravé, že nám hodně sluníčka škodí, že nedělá dobře naší kůži – a stejně na sluníčko chodíme rádi. Jen tak se natáhnout a nechat se hřát pod jeho paprsky, poslouchat šumící moře nebo šplouchání řeky je představa parádního dne pro mnoho z nás. Přeci jen je ale potřeba se před sluníčkem chránit a po slunění dopřát své pokožce potřebnou péči. Mnoho lidí stále nepoužívá opalovací přípravky a když už ano, používají je špatně. Jak tedy vybírat, na co si dát pozor a jak je správně používat?

Proč?

Opalovací krémy chrání před spálením a před škodlivým UV zářením a jsou buď ve formě tělového mléka, oleje nebo spreje. Výběr typu přípravku je spíše subjektivní záležitost, každému vyhovuje jiný. Pokožka si totiž pamatuje a i když máte po pár dnech od spálení pocit, že se vlastně nic nestalo, není to pravda. Každé poškození se sčítá a projeví se sluneční alergií, pigmentovými skvrnami, rychlejším stárnutím a také se zvyšuje riziko zhoubných nádorů kůže. Není potřeba se obávat, že pokud se namažete, neopálíte se.

Jak?

Na ochranu své kůže myslete s předstihem a krém naneste cca 20 – 30 minut před příchodem na slunce a nenechávejte to na poslední chvíli nebo až když začnete cítit pálení. To už je pozdě, ale vždy je rozhodně lepší později než vůbec. Nezapomeňte na citlivá nekrytá místa –  rty, uši a nos.  Krém nebo olej by měl pokožku pokrýt rovnoměrně, obecně platí množství asi třech lžic na dospělého člověka. I když máte voděodolný přípravek, po příchodu z vody je potřeba vrstvu obnovit.

 

Jaký faktor?

Existují čtyři základní fototypy, které se liší především dobou, po kterou je pokožka přirozeně chráněna. Fototyp 1 se spálí opravdu velmi rychle a často patří lidem s velmi světlou nebo pihatou pletí, naopak fototyp 4 se téměř nikdy nespálí. Jaký jste fototyp poznáte podle možné doby pobytu na sluníčku a typu kůže a její reakce na slunění. Ne vždy musí platit, že lidé s černými vlasy jsou nejvyšší fototyp a blondýnky se vždy spálí. Ochranný faktor SPF, resp jeho číslo, určuje násobek doby, po kterou je pokožka chráněna před spálením. Tedy například pokud víte, že bezpečně můžete být na slunci 15 minut, opalovací mléko s SPF 20 tuto dobu prodlouží na 300 minut.

Co potom?

Odchodem ze sluníčka by péče o pokožku končit neměla. Po sprše, která smyje veškeré nečistoty i zbytky opalovacího přípravku, je vhodné pokožce dopřát péči některým z přípravků po opalování. Jsou ve formě tělového mléka nebo gelu a jejich úkol je pokožku zklidnit, dodat potřebnou výživu a hydrataci nebo prodloužit efekt opálení.

Nemusíte ani ležet celý den na sluníčku, a přesto se mu nevyhnete. Každý pohyb venku znamená, že se vystavujeme slunečním paprskům a zároveň také škodlivému UV záření. Naše pokožka je pro pobyt na slunci po určitou dobu přirozeně chráněná, ale pak už jí musíme pomoci. Je vhodné používat opalovací přípravky i ty po opalování od stejné značky, aby byla péče kompletní. Na www.ziaja.cz najdete přípravky s různými faktory i v typu provedení. Z pohodlí domova se můžete na svou dovolenou nebo aktivity na sluníčku vybavit jak pro sebe, tak pro děti a ušetřený čas využít třeba k plánování výletů. Užijte si léto!