Neriskujte peníze rodiny a pojistěte svou stavbu
4 min. čtení

Neriskujte peníze rodiny a pojistěte svou stavbu

Chystáte se stavět nebo už stavíte? Nic neriskujte. Správná pojistka zachrání vaše bydlení, vaši budoucnost i vaši rodinu. A my vám poradíme, co všechno si při sjednání smlouvy musíte pohlídat. Vezměte k ruce poznámkový blok, propisku a jdeme na to.

 

Kdy byste se o pojištění měli zajímat?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá: Hned. Hned, co na váš pozemek přivezou první várku materiálů. U většiny rodin na bydlení padne převážná část příjmů, a to i těch budoucích. Na desítky let se zadlužíte. Hlídejte si své peníze.

Odborníci z ČSOB Pojišťovny radí, abyste si svou stavbu nenechávali pojistit na budoucí hodnotu. Z jakého důvodu? Zbytečně přeplatíte spoustu peněz. Doporučují, abyste se s pojišťovnou domluvili na rozumném navyšování. Dobrá zpráva je, že při pojištění rozestavěné nemovitosti získáte slevu, která se automaticky přenáší dále i po dostavění. Tedy alespoň u ČSOB Pojišťovny to tak funguje.

 

Na co se v pojišťovně ptát

Než se vydáte do pojišťovny, vyhraďte si čas a prostudujte si všechny informace na internetu. Najděte vše, co se k pojistce vztahuje. A to platí pro všechny druhy pojištění – pojištění domácnosti i pojištění stavby. Vybavte se vědomostmi. Během získávání potřebných údajů si zapisujte otázky, které vás napadnou. Zdá se vám některá hloupá? Nevadí. Zapište si všechny. Zde přikládáme malý seznam pro inspiraci:

  • Co vše je chráněno základním pojištěním? Je tam zahrnutý i stavební materiál a nářadí?
  • Jaké nabízíte nadstandardní balíčky?
  • Jaká je konečná cena za pojištění?
  • Jaká je výše spoluúčasti?
  • Mám nějaké možnosti připojištění?
  • Jaká je výše limitů pro jednotlivá rizika?
  • Vztahuje se pojištění také na zahradu, dílnu, garáž a sklep?
  • Jaké mě čekají bonusy, pokud se za celý rok nic nepřihodí?
  • Jsou v ceně zahrnuty asistenční služby a pojištění odpovědnosti?
  • Vztahují se k pojištění stavby nějaké výhody, které jsou zachovány i po kolaudaci?

 

Nezapomínejte na bezpečnost

Nikdy nepodceňujte podmínky zabezpečení celého objektu. Jedná se o pozemek, zahradu i samotný dům. Věříme, že máte dobré srdce, ale asi by vás příliš netěšilo, kdyby se vaše stavba stala útočištěm bezdomovců. Začněte například tím, že si kolem svého pozemku umístíte plot o výšce minimálně 1,5 metru a své pojištění stavby obohatíte o připojištění odcizení a vandalismu. Také není od věci si trochu proklepnout firmu, která vám dům staví. Má pojištění odpovědnosti podnikatele? Měla by ho mít. V případě, že řemeslníci na stavbě něco zničí, bude se dost hodit.

 

A máme postaveno

Gratulujeme. Užijte si kolaudační párty a hned potom se zastavte v pojišťovně provést revizi své pojistné smlouvy. Během stavby často dochází ke stavebním a konstrukčním úpravám. Zahrňte je do ní. A když už tam budete, sjednejte si i pojištění domácnosti. To vám ochrání nábytek, elektroniku, oblečení a další předměty, které doma máte.