Pískování obrázků. Legenda mezi hračkami se vrací
4 mins read

Pískování obrázků. Legenda mezi hračkami se vrací

Pískování obrázků neboli vysypávání obrázkových předloh pískem je celosvětovým hitem. Přestože se nejedná o nový přírůstek na trhu s hračkami, v poslední době zažívá tato téměř už legendární hra opětovný boom. Skvěle se hodí jako skupinová aktivita pro děti na narozeninovou oslavu i jako originální tip na vánoční dárek pro vašeho potomka.

Vysypávané obrázky z písku jsou oblíbené po celém světě hned z několika důvodů. Předně z pohledu dětského vývoje dávají prostor pro rozvíjení vlastní kreativity a představivosti. To je v době, kdy za nás stále více fyzické i duševní práce odvádějí počítače a stroje, nesmírně cenné. Děti, které všestranně rozvíjí svou osobnost již od útlého věku a jsou zvyklé čelit mentálním výzvám, jsou v pozdějším životě úspěšnější, protože mají schopnost přicházet na různá, neotřelá řešení problémů a situací. Častěji také mají svoje vize a v hlavě studnici plnou nápadů. Vytváření originálních dílek z písku je nenásilnou příležitostí pro zlepšování tvořivosti a zručnosti. Hlavní výhodou této barevné tvůrčí činnosti je, že ať obrázek vytvoří dítě, nebo dospělý, vždy se povede. Navíc zde platí, že když dva dělají totéž, není to totéž – záleží pouze na konkrétním tvůrci, jak bude konečný výsledek vypadat.

Jak se obrázky z písku vyrábějí?

Na jakém principu funguje pískování obrázků, nám přiblížila Jana Žučková, manažerka dovozce kreativních hraček Lowlands. „Vytváření pískových obrázků funguje na principu postupného odstraňování vrchní papírové folie z předlohy. Samotná předloha je tvořena z tvrdé papírové podložky s lepící vrstvou,“ vysvětluje. „Šablony pro pískování jsou vytvořeny metodou vysekávání známých postaviček, zvířátek a různých jiných předmětů. Jednotlivá vyseknutá pole se odstraní a prostor se vyplní barevným dekorativním pískem.“ Děti si tak mohou „vybarvit“ například svoji oblíbenou filmovou, seriálovou či komiksovou postavičku. K mání jsou například předlohy s postavičkami z Ledového království, Mickey Mousem, Minnie a Arielou, malou mořskou vílou. Vznikne tak jedinečný, krásně barevný trvanlivý obrázek, který se dá hezky využít na zavěšení na zeď nebo jako dekorace do dětského pokoje.

Všestranný rozvoj osobnosti je klíčový

Hračky nabízející požitek z kreativní činnosti bývají v dnešní době upozaďovány ve prospěch moderních technologií, které dětem na chytrém telefonu, tabletu či jiné platformě nabízejí okamžitou, „předpřipravenou“ zábavu, jíž se stačí pouze pasivně oddat a ukrátit jejím prostřednictvím dlouhou chvíli. Mnoho časově i pracovně zaneprázdněných rodičů tento způsob zabavování dětí dokonce vítá, neboť dítě zabrané do hry s telefonem v ruce či pohroužené do sledování filmu na počítači zpravidla nevyžaduje další komunikaci a aktivitu ze strany rodiče. To je řešení sice snazší a nepříliš namáhavé, ovšem za tu cenu, že dítě bude odchováno neosobní elektronikou. Čas, který dítěti věnujete, berte jako investici do jeho osobnostního rozvoje a vzdělání. Právě společné aktivity, jako je například kreslení, vyrábění a kreativní hry, vedou k tomu, že se dítě bude odlišovat od jiných, nezapadne a bude mít odvahu přemýšlet a vyjadřovat se jinak než většina ostatních dětí.