Pitný režim na cestách – na co si dát pozor?
3 min. čtení

Pitný režim na cestách – na co si dát pozor?

K létu neodmyslitelně patří cestování. Ať už jedeme kamkoli, za relaxací nebo za poznáním, nikdy bychom neměli zapomínat na naše zdraví. Všude na nás totiž číhá řada nebezpečí, které nám mohou způsobit nemalé zdravotní komplikace. K těm nejčastějším, které na dovolené postihly skoro každého, patří průjem. Za jeho vznikem většinou stojí závadná pitná voda, v níž se vyskytují bakterie, viry a nejrůznější škodlivé látky.

 

Bezpečná voda jako samozřejmost? Kdeže!

Přístup ke kvalitní čisté pitné vodě bereme v Česku jako naprostou samozřejmost. Dál za našimi hranicemi, ale může být situace úplně odlišná. Některé cesty tak představují v tomto ohledu velké riziko, a to zdaleka nemluvíme jen o zemích rozvojového světa, jako je subsaharská Afrika nebo jihovýchodní a jižní Asie, kde bývá situace zpravidla nejhorší. Na pozoru byste se měli mít i v oblíbených turistických destinacích typu Egypt nebo Tunisko, obzvlášť pokud nepobýváte v hotelech s mezinárodním standardem. Nedůvěřujete-li veřejné vodovodní síti a pochybujete o její kvalitě, sáhněte raději po balené vodě. Ani u ní však nepodceňte hygienický standard a bedlivě zkontrolujte, jestli hrdlo nebo okraj láhve neobsahují nějaké nečistoty.

 

Starejte se sami, zdraví máte ve svých rukou

Ne všude ale narazíme na obchody, kde bychom si mohli balenou vodu obstarat. Především v odlehlejších koutech světa, které přitahují milovníky adrenalinu a dobrodružství jako magnet, je to prakticky nemožné. Nezbývá nám tedy nic jiného než se zařídit po svém a získat pitnou vodu jinak. Určitou alternativou může být její převaření, které zahubí většinu mikroorganismů. Zcela ji však nevyčistí ani nezbaví zákalu, navíc se nedá uplatňovat vždy a všude. Další možnost proto představují dezinfekční přípravky, které umí zlikvidovat viry a bakterie, bohužel však neúčinkují na prvoky. Proto odborníci doporučují sáhnout po kvalitních cestovních filtrech, které si s nimi spolehlivě poradí. Používají se velmi jednoduše, stačí jen kapalinu pomocí filtru na vodu přefiltrovat přes porézní membránu a můžete pít. Kromě neuvěřitelné praktičnosti vás tyto vodní filtry potěší také rozumnou váhou, skladností, vysokou životností a příjemnou cenou.  Můžete si tak bezpečnou a čistou vodu užívat, ať už se nacházíte kdekoli. Tak přivezte si z cizích krajů jen ty nejkrásnější zážitky!