Podzimní deprese? S těmito tipy se vás týkat nebude!
3 min. čtení

Podzimní deprese? S těmito tipy se vás týkat nebude!

Bezstarostné povalování u vody, prázdniny, dovolené i krásné teplé počasí už bohužel patří minulosti. Namísto toho nastala zase běžná realita šedých pracovních dní a kolotoč nekončících povinností. Není se tak co divit, že nás na podzim víc než kdy jindy přepadají chmury, smutky, splíny a špatná nálada. Jak se podzimní depresi vyhnout?

Udělejte si to doma hezké

Vytvořte si z domova hezké a útulné místo, kde se budete cítit příjemně a skleslost a pesimismus si na vás nepřijdou. Interiér zahřejí a oživí chlupaté koberce, vlněné přehozy a sametové polštářky v tradičních podzimních barvách, jako je oranžová, hnědá, žlutá. Velkou moc mají vůně, aromatické oleje navozují příjemné pocity a povzbuzují ducha. Skvělými účinky disponují třeba cypřiš, jalovec nebo citrusy, na zahřátí pak funguje kardamom, hřebíček, skořice nebo zázvor. Nezapomeňte ani na osvětlení, právě světlo velice výrazně ovlivňuje naše celkové rozpoložení. Na podzim se nám toho přírodního denního příliš nedostává, nahraďte ho proto umělým a pořádně si doma rozsviťte.

Relaxujte

Najděte si čas jenom sami na sebe, chvíli, kdy nebudete muset myslet na žádné starosti a povinnosti a prostě „vypnete“. Dopřejte si třeba voňavou koupel plnou pěny, pusťte si příjemnou hudbu, zajděte si na relaxační masáž, do sauny nebo wellness klubu. Pohybujte se v příjemné společnosti vašich přátel, kteří všechny chmury odeženou hned v zárodku. Zajděte s nimi do restaurace, do divadla, do kina. Hlavně se neuzavírejte do sebe a nenechte se přemoct pocitem, že se vám nic a nikam nechce – to je totiž přímá cesta k sebelitování, beznaději, pesimismu a podzimní depresi.

Rozpohybujte se

Nejlepší zdroj endorfinů, tedy hormonů štěstí, představuje pohyb. Překonejte proto únavu i lenost a zabojujte s podzimní depresí třeba ve fitness centru. Ze začátku se asi budete muset k aktivitě trochu víc přemlouvat, ale uvidíte, že to bude stát za to. Stačí si jen najít pohyb, který vás bude bavit. To by měl být ten nejmenší problém, protože posilovny dnes nabízí pestrou paletu různých cvičebních lekcí – od boot campu až po vinyasa jogu. Stačí tak pouze sebrat odvahu a odhalit, co se za mnohdy tajemnými názvy skrývá!