Zařiďte si na zahradě zónu pro odpočinek
3 min. čtení

Zařiďte si na zahradě zónu pro odpočinek

Zahrada by měla být místem, kde můžete nejen pěstovat bylinky a své vlastní ovoce a zeleninu, ale také si zde odpočinete. Víte, jak zařídit na zahradě zónu pro odpočinek? Nezapomeňte na posezení, venkovní kuchyni s grilem a také místo, kde si budou hrát děti.

Venkovní posezení

Při plánování venkovního posezení myslete také na praktičnost. Vaše posezení by mělo být nejen pohodlné a příjemné vzhledově, ale také praktické. Oceníte materiál, který se dá snadno omývat, nezničí se vám za jednu sezónu a bude odolný i proti dešti a větru. Vybrat si můžete kovové židle s pohodlnými polštářky na sezení, ale také ratanový gauč, případně křeslo.

Kuchyň s grilem

Na zahradě by rozhodně neměla chybět ani venkovní kuchyň s grilem. Můžete si tu užívat oslavy narozenin i párty s rodinou a přáteli. Vyberte si takový gril, který vám usnadní přípravu pokrmů. Oceníte dřevěné brikety, které se dají snadno zapálit a práce s nimi není tak náročná jako se dřevem. Dřevěné brikety a pelety však oceníte i při topení, když chcete na zahradě trávit větší část roku.

Místo pro relaxaci

Zahrada by měla být místem, kde se budete věnovat aktivnímu odpočinku, ale také si zde užijete relaxaci. Vytvořte si prostor, kde se můžete se svými blízkými nebo jen partnerem schovat před okolním světem a na chvíli zapomenout na veškeré starosti a problémy. Může to být zastřešená terasa, zasklená zimní zahrada nebo koutek s dekou, případně houpací sítí.

Koutek pro děti

Vyhraďte na zahradě místo i pro děti. Nejvíc je potěšíte prolézačkami, houpačkami, případně skluzavkou. Děti ocení také pískoviště, bavit je bude i bazén nebo možnost postavit si například domek na stromě. Klidně je do výstavby dětského hřiště zapojte a nechte je, ať se sami rozhodnout jaké zábavě dají na zahradě přednost.

Chytré záhonky

Nezapomínejte svou zahradu využít i pro pěstování vlastní zeleniny a ovoce. Postavte si chytré záhonky z palet, do kterých navezete hlínu a vyhnete se okopávání i zbavování se plevelu. Část zeleniny vypěstujete i ve skleníku nebo třeba v zimní zahradě. Na oknech pak můžete pěstovat bylinky. Vlastní bylinkovou zahrádku si však můžete vysázet i přímo na zahradě.

Celý rok na zahradě

Na zahradě si můžete užít opravdu celý rok. Připravte si dostatek dřevěných briket na topení, případně využijete dřevěné pelety. Využijte i na podzim nebo v zimě venkovní kuchyň, uvařte si například kotlíkový guláš s přáteli nebo si venku připravte únikovou hru.