Přinesli jsme si domů kotě aneb Jak se správně postarat o kočičího kamaráda

0

Kočky jsou zdrojem štěstí, harmonie a radosti v domě. Alespoň v tohle věřili ve starověkém Egyptě a mnoho současných majitelů těchto úžasných zvířat může potvrdit totéž. Pokud i vy jste podlehli pohledu roztomilého koťátka s velkýma očima a vezete si ho domů, víte, jak se o něj co nejlépe postarat?

 

Získejte všechny informace

Pokud jste si pořídili kotě od zkušeného chovatele, získejte od něho co nejvíc informací. Odcházet od své mámy by mělo nejdříve ve 13. týdnu svého života. Pokud si ho odnesete dříve, hrozí, že nebude správně socializované a nebude mít základní návyky, které se v brzkém období svého života učí od matky. Mělo by být naučené na granule i maso a v dobrém zdravotním stavu. Chovatel by vám měl k němu přibalit i informace z veteriny o odčervení a očkovací průkaz.

 

Co budete potřebovat

I když kočka není ani zdaleka tak náročná jako třeba pes, má specifické nároky na prostor a vybavení. Budete potřebovat záchod, kočičí pelíšek, vhodné stelivo, škrabadlo na drápky a v neposlední řadě hodně hraček pro kočky. Je třeba také zjistit, zda kočka dává přednost skrýším a úkrytům na zemi nebo je nejspokojenější, když má možnost být uvelebená někde vysoko a sledovat, co se děje pod ní. V případě, že se vašemu kotěti zalíbilo ve výškách, je dobré do domácnosti pořídit kočičí strom nebo zavěsit poličky s odpočívárnami. Pozornost věnujte také krmivu pro kočky – malá koťata potřebují speciální výživu. Krmit můžete granulemi, konzervami ale i syrovým masem po přemražení.

 

Hra a energie

V případě malého kotěte je vhodné popřemýšlet, zda mu nepořídíte kamaráda. Koťata mají totiž velké množství energie, a i když si s ním budete pravidelně hrát, nebude to stačit. Navíc, jestliže si nevybije energii správným způsobem, může potom začít napadat vás nebo nekontrolovaně demolovat zařízení bytu. Jistě bude příjemnější pro vás i vaše koťátko, když těmto nepříjemnostem ve vašem soužití zvládnete předejít a učinit taková opatření, abyste pak nebyli nuceni řešit nápravy škod a kočičího spolubydlícího složitě převychovávat.